GenelGüncelMuğlaSiyaset

Alim Karaca’dan Muhtarlara Özel Program

Fethiye'de 41 Mahalle Muhtarına Muhtarlar Gününe Özel Program Yapıldı.

19 Ekim Muhtarlar günü nedeniyle Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca tarafından Üzümlü Avcı kulübesi restorant da yemek verildi. Fethiye ilçesine bağlı 41 Mahalle Muhtarı ile buluşuldu.

Fethiye’nin mahalle muhtarlarının katıldığı yemekte konuşmayı Kent Konsey Başkanı Gülbahar Edik Kayhan yaptı. Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan toplantıda yanlarında olmak istediklerini dile getiren Kayhan, “7-8 Ay pandemi nedeniyle biraz uzak geçti. Yani istediğimiz performansı sergileyemedik. Hedeflerimizden birisi mahallelerde bir örneklendirmeydi. Bunun için ilk Göcek’ ten başladık ama arkasından da işte Pandemi girdi. Bu önümüzdeki toplantıda biz de yanınızda olmak istiyoruz. sıkıntılarınızı Dertlerinizi dinlemek istiyoruz. bunları nasıl çözebiliriz birlikte konuşmak istiyoruz. Şu anda bir Güney Ege kalkınma projesin de bir Fethiye belediyesi ile birlikte bir hazırlık aşamasındayız. Bir çok mahalleden geçecek uzun rotalar planlıyoruz. Bu rotaların içerisinde sizden ricam, Bugün onun için uzak bir burada olmak istedim zaten bulunduğunuz mahallede ön plana çıkmasını istediğiniz herhangi bir Kültürel varlığınızı varsa bir faaliyetiniz varsa bunu paylaşmanız. Niyazi başkanla beraber bu detayları görüşeceğimi önümüzdeki haftaya kadar konuyu biraz daha detaylandıracağım. O rota üzerinde ev Pansiyonculuğu olabilir. Yöresel bir ürün olabilir bunun demonstrasyonlarının yapılması olanaklarını araştıracağız. aynı zamanda genellikle bir kalkınmayı teşvik etmek istiyoruz. Çünkü biliyorsunuz bisikletçiler oldukça nitelikli turistlerde geldikleri geçtikleri rotlara inanılmaz katkı verirler ve kırsalda olan denizden kumdan güneşten daha uzakta olan özellikle mahalleler için çok önemli oldugunu düşünüyoruz bunun böyle bir projemiz olacak kasım’ın 20 sinde teslim edicem olamama kadar önümüzdeki hafta başlayacak çalışmalarda sizlerden gelen geri dönüşler bize yol gösterecek bunu paylaşmak istedim önümüzdeki hafta toplantıda bir arada oluruz.” dedi.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca; “Bu gerçekten uzun bir süreç oldu ama gerçekten belediyede inanılmaz bir iş yükü ve ziyaretçi akını vardı 130.000 üzerinde vatandaşımızı biz belediyede ağırladık şu bir ay içinde bir aydır daha rahatız ve mahallelerde olsun farklı yerlerde olsun sizlerle bir araya geliyoruz. Sorunlarımız ortak, sorunlarımızı hep beraber tartışıyoruz arkadaşlar. Şu pandemi süreci boyunca az önce Kent konseyi başkanımızda ifade etti. Kent konseyi başkanımızla birlikte güzel projelere imza atmak için 13, 14 ay boyunca beraber çalışmalar yaptık ama pandemi bize engel oldu. Sizlerde biliyorsunuz sadece biz değil ülke de ciddi bir problemi ciddi bir gelir kaybımız var. Şu an itibari ile 6. 7 ayda Fethiye belediyesini 40 milyon üzerinde bir gelir kaybı var ama buna rağmen biz Büyükşehir belediyesi ile birlikte şu an 41 mahallede 180 milyonluk yatırım yapıyoruz. Buda fethiye tarihinde rekor yatırım ve 1’5 yıl içerisinde şu 5 yıl içerisinde sizlerde göreceksiniz. Daha önce sizlere ifade ettiğimiz gibi, geçen 5 yıl içerisinde Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyesi yapmış olduğu hizmetin 2 katını yapma noktasında iddialı olduğumuzu sizlere söylemiştik.

Her farklı siyasi partiye gönül vermiş muhtarların yemekte bulunduğunu ifade etti. Siyasi parti ayrımı yapmadan hizmet yapmaya özen gösterdiklerini dile getiren Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Bu yönde yürüyoruz ve bu süreç içerisinde sizlerde biliyorsunuz burda her farklı siyasi partiye gönül vermiş muhtarlarımız var bir tanesine bu güne kadar siyasi parti ayrımı yapmadan hizmet yapmaya özen gösteriyoruz. Arkadaşlarımızla birlikte ve bu kalan süreç içerisinde yine 41 muhtarımızla birlikte aynı şekilde devam edicem arkadaşlar. Bazı mahallelerde hizmetle ilgili ciddi sıkıntılar olabilir bu sadece bizden kaynaklanan bir durum değil, bazı yerlerin altyapıları tamamlanmamış aydemle ilgili problemlerimiz oluyor. Süperonline ile ilgili problemlerimiz oluyor. Büyükşehirle ilgili planlanan altyapılar tamamlandıktan sonra bizde Fethiye belediyesi olarak üzerimize düşen yatırımları 41 Mahallede eşit olarak devam ettireceğiz. Şimdi bugünlerde yine 30 milyonun üzerinde bir ihale yapıyoruz.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Türkiye’de idda ediyorum şuan itibari ile borcu olmayan, devletine bir kuruş borcu olmayan, ne vergi borcu ne sigorta borcu personeline bir kuruş borcu olmayan, Türkiye’deki ender belediyelerden bitanesiyiz. Belkide şu an finans olarak gerçekten diğer belediyelere göre güçlüyüz. Bu pandemiden dolayı gerçekten ciddi bir gelir kaybımız var. O bizim için mazeret değil önümüzdeki günlerde sizlerde göreceksiniz ki Büyükşehirle birlikte biz bu bölgede güzel hizmetler yapmaya devam edeceğiz. Bu farkındalığı sizlerde göreceksiniz. Bazı projeler için tahsis alabilmek ruhsat alabilmek için aylar sürüyor arkadaşlar Muhtarlarımız burada Karaot plajı ile ilgili biz aylardır muhtarımızla bir mücadele veriyoruz. Sonuçta da tahsislerini aldık ihaleye girdik ve ihale sonucunda Fethiye belediyesine kaldı. Sonunda bu yaz hep beraber hizmete açtık. Sadece bu değil gençlik merkezi ile ilgili problemlerimiz var. Kent müzesi ile ilgili problemlerimiz var. Düğün salonunlarıyla ilgili problemlerimiz var. Mahallede yapılacak olan parklarla ilgili problemlerimiz var. Kapalı pazar yeriyle ilgili problemlerimiz var. Sahil bantlarının düzenlenmesi ile ilgili ruhsatını aldığımız mesela çalış plajı ile ilgili ruhsatını aldık ihale ettik. Hiçbir problem yok önümüzdeki hafta yer teslimini yapıcaz orayada başlıyoruz. Bazı mahallerimize ciddi yağmur su drenajları ile ilgili sıkıntılarımız var bunları hayata geçireceğiz” dedi.

Haber Merkezi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu