Fethiye Manşet

Yörük Türkmen Çalıştayı Yapılacak

Yörük Türkmen Çalıştayı Yapılacak
18 Aralık 2018 - 0:40 'de eklendi ve 408 kez görüntülendi.

 YÖRÜK-TÜRKMEN ARAŞTIRMA MERKEZLERİ KOORDİNASYON VE İŞBİRLİĞİ ÇALIŞTAYI 20 ARALIK PERŞEMBE GÜNÜ MSKÜ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yörük Türkmen Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRTÜMER), Boğalar Yörük Türkmen Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve YÖRÜKÇE Dergisi işbirliği ile gerçekleştirilecek olan Panel ve Çalıştaya Türk Tarih Kurumu ve GEKA da destek vermektedir. Çalıştaya farklı üniversitelerden 30 civarında bilim insanı ve Yörük Türkmen Derneklerinin temsilcilerinin katılımı beklenmektedir. Çalıştayda Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi,  Alaaddin Keykubat Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi, Dokuz Eylül Üniversitesi Yörük-Türkmen Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi, Mersin Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi ile MSKÜ bünyesinde kurulan Yörük Türkmen Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin yaptığı ve yapmayı planladığı çalışmalar ele alınacaktır. Bunların yanı sıra, bundan sonraki çalışmalarda işbirliği ve koordinasyon sağlanması ile STK ile işbirliği yapılması konuları da masaya yatırılacaktır.

YÖRTÜMER 2018’DE KURULDU

MSKÜ bünyesinde bir Yörük Türkmen Araştırmaları Merkezi kurulması fikrini ilk olarak 24. Dönem Muğla Milletvekili Ali BOĞA dile getirmişti. Dönemin rektörü Mansur HARMANDAR, 21 Temmuz 2017’de Boğalar Yörük Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile MSKÜ’nün Fethiye Kültür Merkezinde ortaklaşa düzenlediği Yörük Araştırmaları Panelinde, ilgili merkezin kurulacağı müjdesini vermişti. MSKÜ’nin konuya ilişkin senato kararının YÖK ve Başbakanlık tarafından onaylamasıyla geçtiğimiz aylarda YÖRTÜMER resmen kurulmuştu. Bu çalıştay ile, YÖRTÜMER ve diğer araştırma merkezleri arasında işbirliği ve koordinasyonun sağlanarak, bu konuda daha verimli bir akademik çalışmaya yardımcı olacak yol haritasının oluşturulması hedeflenmektedir.  

YÖRÜK TÜRKMEN DÜNYASININ SORUNLARI ELE ALINACAK

MSKÜ AKM C salonunda saat 10.00’da başlayacak olan programda Yörük Türkmen dünyasının sorunları ele alınacak.

Program, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan ÇEVİK ‘in başkanlığında, Prof. Dr. Ali AKAR, Prof. Dr. Hayati Beşirli ve Prof. Dr. İlhan Şahin’in panelist olarak yer alacağı panelle başlayacak olup, panel ilgililerin katılımına açık olacaktır.

Öğleden sonra ise üç oturumluk bir çalıştay gerçekleştirilecektir. Bu oturumlar, Yörük-Türkmen Dünyasının TemelSorunları,  Yörük – Türkmen AraştırmaMerkezleri ile Yörük-Türkmen Dernekleri ve Şölenleri başlıkları altında gerçekleşecektir.

İlk oturumda, Yörük ve Türkmenlerin kaybolmakta olanmaddi-manevi değerlerinin tespiti ve korunmasına yönelik yapılacak çalışmalarile sosyo-ekonomik sorunlar ele alınacaktır. İkinci oturumda, araştırma merkezlerinin kuruluş amaçları, bugüne kadarkifaaliyetleri, hedefleri, araştırma merkezleri arasında gerçekleştirilecekişbirliği ve görev dağılımı gibi konular masaya yatırılacaktır. Son oturumda Yörük Türkmen derneklerinin kuruluş amaçları, faaliyetleri ve özellikleşenlikler konusundaki sorunlar ele alınacak ve en önemlisi Yörük-TürkmenŞölenleri yönergesi değerlendirilecek.

Oturumlarda tutulan raporlar değerlendirilerek bir de sonuçbildirgesi yayımlanacaktır. Organizasyonunu ZPM’ninyapacağı programa Türk Tarih Kurumu da gözlemci olarak katılacağı bildirildi.

Etiketler :
Bu Kitap Başucu Kitabıdır
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER