Fethiye Manşet

Yörük Müzesine Ziyaretçi Akını

Türkiye’nin ilk ve en büyük özel Yörük müzesi olan Fethiye’nin Kargı Mahallesinde.

Türkiye’nin ilk ve en büyük özel Yörük müzesi olan Fethiye’nin Kargı mahallesindeki Enver Yalçın Yörük Müzesi bu yılda tatilcilerin akınına uğradı. Özellikle yurt dışında yaşayan gurbetçilerle yerli ve yabancı turistler 150–200 yıllık Yörük eşyalarının bulunduğu müzeyi gezerken adeta kendilerinden geçiyorlar. Yörük müzesine 2017 yılında yaklaşık 120 bin kişinin ziyaret ettiği öğrenildi.

Kargı Köyü’nde Enver Yalçın isimli turizmci tarafından 10 yıl önce hizmete açılan Yörük Müzesine 2017 yılında da rekor ziyaretçi sayısını yakaladı. Her yıl 100 bin ziyaretçiyi ağırlayan Yörük müzesi geçtiğimiz yılda 120 bin ziyaretçinin akınına uğradı. Fethiye’yi tercih eden tatilcilerin yanı sıra gurbetçilerle yerli ve yabancı turistler Fethiye’den ayrılmadan Kargı Köyünde bulunan Enver Yalçın’a ait Yörük Müzesini gezerken sergilenen iki bin beş yüz civarındaki eserlere adeta hayran kaldılar. Yörük Kültürünü ve Fethiye’yi tanıtmak adına 10 yıl önce kurulan ve her geçen gün ilginin arttığı Kargı Köyü Yörük Müzesi İlçenin tanıtımına da büyük katkı sağlıyor.

Müzeye ziyarete gelen vatandaşlara müzeyi gezdiren ve tek tek eserler hakkında bilgiler aktaran Yörük Müzesi İşletme Müdürü Bora Yalçın, “Eskiden atalarımızın kullandığı eserlerden oluşan Yörük Müzemizde bulunan eserler ile Fethiye Turizmine ve Kültürüne katkı sağlamaya çalışıyoruz. Yörük müzemiz sayesinde hem Fethiye ilçemizi tanıtıyoruz, hem de eskiden atalarımızın ne zorluklarda yaşam sürdüklerini bu müzemizde bulunan iki bin beş yüz civarındaki eserimiz ile anlatmaya çalışıyoruz. Buraya gelen tüm vatandaşlarımız hiçbir ücret ödemeden Yörük müzesini gezerek eserleri görüp inceleme fırsatı buluyorlar” dedi.

Yörük Müzesinin 10 yıldır açık olduğunu ve her geçen gün ilginin artarak devam ettiğini ifade eden Yalçın, “Buraya gelen misafirlerimiz çok memnunlar. Belki de hayatlarında hiç görmediği eserleri burada görme fırsatı buluyor. Burada nostalji radyolardan daktiloya, Yörük kadınlarının giydiği giysilerden dokuma aletlerine, tarımda kullanılan aletlerden at arabasına kadar aklınıza gelmeyecek bir sürü eserle karşılaşmanız mümkün. Buraya gelen misafirlerimiz geçmişini hatırladıkları için çok mutlu oluyorlar. Buradaki eserleri kendimiz de buluyoruz. Bazen tanıdık, eş dost buluyor ve bize haber veriyor biz gidip alıyoruz. Türkiye’nin değişik yerlerinden eserleri topluyoruz” diye konuştu.

Haber/Foto: Gülyüz Yurdagül Sırt

26 Şubat 2018 - 10:13 'de eklendi ve 1670 kez görüntülendi.
Dereler Körfezi Fena Kirletiyor! Dereler Körfezi Fena Kirletiyor!
7 Profesörün Fethiye Körfez Raporu 7 Profesörün Fethiye Körfez Raporu
‘Benim Kentim Benim Geleceğim’ Çalıştayı Yapıldı ‘Benim Kentim Benim Geleceğim’ Çalıştayı Yapıldı
Likya Dağcılık Kulübünden Karaca’ya Ziyaret Likya Dağcılık Kulübünden Karaca’ya Ziyaret
Fethiye’ye Yeni Otogar Yapılacak Fethiye’ye Yeni Otogar Yapılacak
Büyükşehir Mezbahaları ile Kaliteli Hizmet Büyükşehir Mezbahaları ile Kaliteli Hizmet
SON DAKİKA HABERLERİ