Fethiye Manşet

Uyum Çalışması Çok Önemli

Uyum Çalışması Çok Önemli
12 Eylül 2017 - 9:58 'de eklendi ve 133 kez görüntülendi.

Uyum Çalışması Çok Önemli

2017-2018 eğitim-öğretim yılı 18 Eylül Pazartesi başlıyor. Bu sene ilk defa okula başlayacak olanlar da, uzun yaz tatilinden sonra okula geri dönecek çocuklar da var. Okulun ilk haftaları hem ilkokula yeni başlayan çocuklar için hem de ilkokula devam eden çocuklar için oldukça önemli. Okulun ilk haftası ebeveynlerin kaygısını, okula yeni başlamış çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini sorularını Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Ali Yakar cevapladı.

Okul fobisi olan çocuklar için ailelere tavsiyelerde bulunan Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Ali Yakar; “Çocuklar daha önce aile içindeydiler. Okul ortamının nasıl bir şey olduğunu bilmiyorlar. Okula bir hafta önce başlayan çocuklar için bir çeşit prova. Okula başlamadan önce okulu tanımaları, okulun nasıl bir ortam olduğu, derse giriş saatleri, ders arasındaki teneffüsleri bizzat kendileri yaşayarak görmüş oluyorlar. Birinci sınıflar veliler ile beraber geliyorlar. Okulun fiziki ortamını tanıyorlar. Okulun girişini, tuvaletlerin yerlerini, kantinin olduğu yeri öğreniyorlar. Daha sakin bir ortam olduğu için çocuklar için stres kaynağı da olmuyor çünkü direk okula başladıkları zaman bütün öğrenciler geldiği için bir stres duyuyorlardı. Şimdi bu uyum çalışması ile çocuklar okula adapte olup, okulu fiziki olarak tanıdıkları için okul başladığı zaman daha rahat alışmış oluyorlar” diye konuştu.

Yakar: “Özellikle okul fobisi olan çocuklar için uyum çalışması çok önemli. Bu en aza indiriyor. Buna rağmen çocuk okula başladığı zaman okul fobisi devam ederse velilerin mutlaka okulun rehberlik servisi öğretmeniyle bir program dahilinde çalışma yürütmeleri gerekiyor. Bazı çocuklar anneye çok bağımlı oluyor ve ondan ayrılmak istemiyor. Terk edileceği gibi düşüncelere kapılabiliyor. Bu anlamda okul fobisi devam edecek olursa mutlaka okulun rehberlik öğretmeniyle görüşmesi lazım. Okulun rehberlik öğretmeni yoksa Rehberlik Araştırma Merkezine gelerek buradaki rehber öğretmenlerimizle bir plan dahilinde mutlaka çalışma yürütmesi gerekiyor” dedi. Yakar: Günümüzde çocukların tablet ve telefon bağımlılığına dikkati çeken Yakar, ailelerin belli bir zaman diliminde çocuklara tablet veya telefon vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Haber Servisi

Uyum Çalışması Çok Önemli_640x428

Etiketler :
Bu Kitap Başucu Kitabıdır
SON DAKİKA HABERLERİ
Oscar Rent A Car
İLGİLİ HABERLER