Fethiye Manşet

Seydikemer’de Voleybol Bitti!

Seydikemer’de Voleybol Bitti!
08 Nisan 2019 - 21:14 'de eklendi ve 339 kez görüntülendi.

2. Lig 1.Grupta mücadele eden Seydikemer voleybol takımı ekonomik yetersizlikten dolayı kapatılıyor.

Geçmişinde grubunda liderlik yaşayan ve bir üst lige çıkma mücadelesini azimle sürdüren 2.Lig 1.Grupta mücadele eden Seydikemer Voleybol takımı hakkında maddi yetersizliklerden dolayı kapatılma kararı verildi. 2016 yılında Voleybol takımının başına geçen Seydikemer Belediyespor Kulüp BaşkanıHasan Köymen sitem dolu bir açıklama yaparak, voleybol branşının kapatılma kararını gerekçelerini anlattı.

Seydikemer Belediyespor Kulüp BaşkanıHasan Köymen açıklamasında; “Bu açıklamam sadece ve sadece dillerine bir voleybol türküsü dolayıp 41 yıllık köklü bir geçmişi olan Seydikemer Belediyesporumuz üzerinden şahsıma ve yönetimime çamur atmaya çalışan, sohbetlerine bizi meze yapan dar zihniyetli güruhun şahıslarınadır. Çünkü bugüne kadar konuştunuz da konuştunuz. Ben hep sustum. Ben susunca siz kendinizi haklı zannettiniz. Şimdi son kez konuşacağım ve bu konuyu tamamen kapatacağım. Affınıza sığınarak son kez ama biraz uzun bir konuşma yapacağım.  Ben bu şehrin sokaklarında büyümüş, bu ilçenin has evladı, bu yaşına kadar kendini toplumda kabul ettirmiş genç bir kardeşinizim. Okudum, Yüksek Lisans mezunu Matematik öğretmeni oldum. İlçemin Seki, Bekçiler, Bayır, Ören, Ortaköy, Seydikemer Merkez okullarında ücretli öğretmenlik yaptım ve şuan 20 yaşını geçmiş topluma faydalı yüzlerce öğrenci yetiştirdim. Tek bir gayem vardı: memleket sevdalısı, vatan sevdalısı bireyler yetiştirmek. Başardım da. Ama konumuz bu değil.Atanamadım. 11 yıl mücadele ederek hayata tutunmaya ve ayaklarım üzerinde dimdik durmaya çalıştım. Kimseye muhtaç da olmadım, kimseden medet de ummadım. Sadece çabaladım, çalıştım, çok çalıştım. Atanamadım diye hayata küsmedim. Bu ülkede atanamadığı için intihar eden öğretmenler var beyler bayanlar!

11 yıl oradan oraya sürüklenirken Kulübümüz 2. Başkanı, abim gibi gördüğüm Süleyman Abalı’nın tavsiyesi üzerine Belediye Başkanımız Sayın Yakup Otgöz Başkanımın bilgisi dahilinde, üyelerimizin de teveccühüyle Kulübümüzün 3. Başkanı olarak görevlendirildim. Allah Yakup Başkanımdan da üyelerimizden de razı olsun, bana güvendikleri ve inandıkları için.Bakınız dikkat edin görev kelimesini kullanıyorum. Evet, görev olarak başladım Kulüp Başkanlığına. Ama şuan geldiğim noktada tüm samimiyetimle söylüyorum; artık bu işe gönlümü verdim. Şuan bu işi rahmetli Mehmet Günay Başkanımızın (namı diğer Boyacı abimizin) ruhuyla yapıyorum. Gecem, gündüzüm tüm zamanım Kulübüm oldu. Her yeni gün Kulübüme ne gibi yenilikler yapabilirim bunu düşünüyorum.

2016 yılının Ağustos ayında aldığım Başkanlığımın ilk yılı tamamen tecrübesizlikle geçti. Tecrübesiz olduğumu hiç saklamadım. Ayıp bişey değildi. Önemli olan hızlı bir şekilde tecrübe kazanabilmekti. Çünkü hiçkimse yönetici olarak doğmuyor. Yönetim, tecrübe isteyen bir iş. Ben sadece öğretmenlik yapmış, hiçbir yöneticilik tecrübesi olmayan bir kişiydim ozamanlar. Ve ilk yılımda elimde, tarihinde ilk kez Süper Amatör’e çıkmış bir Futbol Takımı ve 2. Ligde ilk yılını henüz tamamlamış bir Voleybol Takımı vardı.Taktir ederseniz ki sıfır tecrübeyle ciddi maddi gereksinim duyulan takımlarla, heleki 2 kulvarda yarışabilmek çok çok güç bir olaydı.Ama içimdeki iyi niyetin en büyük şahidi Allah’tır ki, bu niyetimi gören Rabbimin yardımıyla ilk yılımı bir şekilde tamamladım.Hatta ilk yılımda ve henüz ilk aylarda Futbol Takımımızda yaşadığımız bir sıkıntı neticesinde sporcularımın karşısına çıkıp iki kelam laf edecek bile gücüm yoktu. Ve hatta sporcularım tıpkı dışarıdaki insanlar gibi beni Başkan olarak görmediler ve kabullenmediler.Ama yine yılmadım. Hayatı hep mücadeleyle geçen birini yıldıramazsınız.

İlk senemde sürekli gözlem yaptım. Diğer takımları, kulüpleri, tesisleri, yönetimleri, sporcuları her şeyi gözlemledim ve notlarımı aldım.Size şunu söyleyebilirim, ilk yılımda gördüğüm en büyük eksikliğimiz ismimizdi. Nereye gitsem Seydikemer ismi olumsuz anılıyor. Ve Muğla’nın en uzak ilçesi olması da eklenince, her şeyde büyük bir olumsuzluk hakimdi.İşe önce buradan başladım. İçimizdeki iyi niyeti gittiğimiz her ortamda karşımızdaki muhataplarımıza hissettirdik. Ve inanın geldiğimiz noktada başardığımızı çok net ifade edebilirim. Bunu ben söylemiyorum. Bunu şuan Muğla spor kamuoyunda hakeminden Federasyonuna, kulüplerden sporculara kadar herkes söylüyor. Demek ki bazı şeyler olumlu anlamda değişiyor, değişti. Bugün tekrar Süper Amatör Lige çıktığımızda tüm kulüp yöneticileri tek tek arayarak tebrik edip, tekrar kavuştuğumuz için mutlu olduklarını söylüyorlarsa, artık Seydikemerimize sevgi ve saygıyla bakıyorlarsa kusura bakmayın ama bunda emeğim çoktur.

“En Büyük Eksikliğimiz Tesis”

Seydikemer Belediyespor Kulüp BaşkanıHasan Köymen en büyük eksikliklerinin tesis olduğunu dile getirerek; “Not aldım hep demiştim ya. İşte o notlarımda yine en büyük eksikliğimizin tesis olduğunu gördüm. Allah için söyleyin hanginiz 3 yıl boyunca yatılı sporcularınızın tamamına kendi evinizi açarsınız?Ben 3 yıldır kendi özelimi kendi evimi kulübüme tesis olarak açmışım, siz hala boş boş konuşuyorsunuz.Ama hep dedim kalıcı tesis şart. Ve başladım Belediyemizi aşındırmaya. Tesis tesistesis derken Başkanımız ve Belediyemiz sayesinde şuan yapımına başlanan tesisimize inşallah Eylülde yeni sezonda kavuşmuş olacağız.Daha başka baktım ki yedek kulübelerinden soyunma odalarına kadar elden geçmesi gerekiyor. Kolları sıvadım işe başladım. Giydim iş elbiselerimi bizzat işçilerle birlikte çalıştım. Günlerce sabah 9’dan akşam 9-10’lara kadar çalıştım. Ve stadı baştan aşağı yeniledik.Yukarıdaki çatıyı söküp yerine Kulübümüze yakışır bir idari ofis ve protokol tribünü kazandırdık. Bu yapılan işlerin her bir metrekaresinde özellikle şahsımın alın teri vardır. Sabırsızlanmayın voleybol’a da geleceğim. Ama bunları da herkes bilecek, duyacak. Öyle boş laf etmiyorum ben sizin gibi. Yapılan güzel şeyleri konuşuyorum.”dedi.

“Yapılan Güzel Şeyler Gibi Yapılamayanları Da Konuşalım”

Seydikemer Belediyespor Kulüp BaşkanıHasan Köymen“Kulüp Başkanlarının görevi sadece kulübüne maddi katkıda bulunmak değildir. Asıl görevleri kasabanın el birliğiyle oluşturduğu bütçeyi doğru bir şekilde yönetmektir.” Diyerek eleştirilerine devam etti.

Seydikemer Belediyespor Kulüp BaşkanıHasan Köymen, “Gelelim bir diğer boyutuna;Kurucu Başkanımız Mehmet Günay ve 2. Başkanımız Süleyman Abalı kulübümüzü yokluklar içinde idare etmişler doğru. Bu yüzden her ikisinin de verdikleri emeklere, verdikleri gönüle her platformda teşekkür ettim.Benim dönemim maddi gücün belli ölçülerde olduğu bir dönem. Bu da doğru. Fakat bir nokta var, önemli olan bu gücü doğru şekilde doğru zamanlarda kullanabilmektir. Ben bunu yapıyorum. Allah razı olsun çaldığım her kapı bu niyetimizi görüyor ve yardım eli uzatıyor.

Kulüp Başkanlarının görevi sadece kulübüne maddi katkıda bulunmak değildir. Asıl görevleri kasabanın el birliğiyle oluşturduğu bütçeyi doğru bir şekilde yönetmektir. Her zaman her yerde söyledim, söylemeye de devam edeceğim. Bu Kulüp benim babamın kulübü değil, bu kulübün parası benim babamın parası değil. Bu Kulüp hepimizin kulübü. Ve ben Kulübümüzün tek bir kuruşunu dahi çarçur etmedim ettirmedim bugüne kadar. Bu anlamda insanın en iyi hakimi kendi vicdanıdır ve ben akşam yastığa başımı koyduğumda gönül rahatlığıyla uyuyabiliyorum. Vicdanım da gönlüm de rahat.”dedi.

“Vicdanım da Gönlüm de Rahat”

Kulübün parasının tek kuruşunu bile boş yere harcamadığını dile getiren Köymen, “Peki, siz arkamdan konuşan, beni mesnetsizce suçlayan, bana çamur atmaya çalışan vicdansızlar, siz rahat uyuyabiliyor musunuz?2 metrelik çukura girdiğinizde ne hesap vereceğinizi hiç düşündünüz mü?Ben size hakkımı helal etmiyorum. Çünkü benim olmadığım ortamlarda benim hakkıma girdiniz. Bu yüzden hakkımı helal etmiyorum. Dedim ya belli maddi gücümüzün olduğu bir dönemde Başkanlık yapıyoruz. Ama her bir adım atacağımızda yönetimimle beraber kılı kırk yararak, düşünerek hareket ediyoruz. Başkanlığımın ikinci yılında özellikle tecrübesizliğimden kaynaklı Futbol Takımımız ligden düştü biliyorsunuz. Hiç gocunmadan söyleyeceğim; son maçımızda Milas’ta düştüğümüz kesinleştiğinde oturdum bir çocuk gibi ağladım, evladını kaybetmiş bir baba gibi ağladım. Bunu söylüyorum çünkü takımıma ve kulübüme nasıl bir bağla bağlı olduğumu bilin. Bunun canlı şahitleri oyuncularım ve yönetimimdir. Ben bu işe gönlümü verdim beyefendiler! Siz hala neyi konuşuyorsunuz. Ama Allah bin kere razı olsun bu işe gönülden destek veren taraftarlarımız ve Belediye Başkanımız Yakup Otgöz Başkanım bana sahip çıktı. Üzülmemem gerektiğini, inşallah her şeyin daha iyi olacağı konusunda bana hep teselli verdiler. Bana hep inandılar ve hep arkamda durdular. Tecrübesizliğim dedim dikkat ederseniz. Başarısızlık şahsımın, Başarı ise yönetimimin, hocalarımın ve sporcularımındır.Ligden düştüğümüz geçen yıl hem futbol hem voleybol takımlarımızdaki yaşadığımız maddi sıkıntıların en büyük şahidi sporcularımızdır.

Kusura bakmayın maddi gücümüz var, arkamızda Belediyemiz var doğru ama sınırsız bir güç değil bu. Futbol branşında rakip kulüplerin tamamı tek branş futbol, Voleybolda rakiplerin tamamı tek branş voleybol. Bir tek biz iki kulvarda yarışacağız diye uğraşıyoruz. Hiçbir sporcu babasının hayrına oynamaz, oynamıyor. Buna kendi yöremizin çocukları da dahil. Asla onları yadırgamıyorum. Herkesin bir hayatı var ve belli ihtiyaçları var. Eskidenmiş o parasız pulsuz oynama devri. Bu yüzden tüm sporcuların maddi beklentileri var. Ve bu beklentiler için paraya ihtiyaç var. Sadece tek bir branşın deplasman giderlerinin 50 bin lirayı bulduğu bir ortamda çok paraya ihtiyaç duyduğumuz açıktır. Belediyemizin yıllık bize aktardığı para ve dışarıdan toplayabildiğimiz bağışlar iki branşa yetmedi, yetmedi, yetmedi. Bu kadar net. Biz de özellikle voleybol takımını lige çıkaran 2. Başkanımız Süleyman Abalı’nın da görüşlerini alarak, Belediye Başkanımızı da durumdan haberdar ederek voleybol branşını kapatma kararı aldık” dedi.

“Bütçemiz Yeterli Olmadığı İçin Voleybol Branşını Kapatma Kararı Aldık”

Seydikemer Belediyespor Kulüp BaşkanıHasan Köymen belediyeden aktarılan paranın ve bağışların hem futbol hem voleybol branşına yemediği için branşın birini kapatmaları gerektiğini ve toplumun yarıdan fazlasının futbolu sevdiği için voleybolu kapatma kararı aldıklarını üzüntüyle dile getirdi.

Seydikemer Belediyespor Kulüp BaşkanıHasan Köymen, “Birileri dedi ki Seydikemerli gençlerle çıkılamazmıydı? O kadar kolay değil bu işler. Ben bundan 2 yıl önce voleybol lisanslarını çıkarmak üzere İstanbul’a gitmeden 2 ay öncesinden yöremiz gençlerinden voleybol lisansı olan sporcu kardeşlerimizden bazılarına dedim ki evraklarınızı getirin, lisans çıkaracağım. Defalarca aradım, hatta İstanbul’a gitmeden 1 gün önce dahi aradım, yarın gidiyorum evraklar dedim. Kimse evrak falan getirmedi. Ben hep ayakta kalabilmek için mücadele ettim. Ama sorun bu da değil. Asıl sorun maddiyat ve sahiplenilmeme.Hatırlayın 13’te 13 namağlup götürdüğümüz yıl yemin ediyorum 5 sadece 5 kişi vardı seyircimiz. Polis arkadaşlarımız inanın daha kalabalıktı. Kabul etmek gerekirki toplumumuzun %85 i Futbol seviyor.Tüm bu sebeplerden dolayı bir karar noktasına geldik ve yönetim olarak kararımızı tüm otoritelerin bilgisi dahilinde verdik. Yani Hasan Başkan akşam yatıp sabah kalktığında voleybolu kapatıyorum demedi. Hasan Başkanın tek başına böyle bir karar verme yetkisi de yok ayrıca. Şimdi üzerinden bukadar zaman geçmesine rağmen hala voleybol türküsü söyleyen ve sayıları çok az olan ve kanaatimce bu güruha seslenmek istiyorum; derdiniz ne kardeşim sizin?Kaç maçımıza geldiniz?Kaç lira kulübe destek oldunuz bugüne kadar?Bukadar çok sevdiğiniz voleybol takımı varken kaç kez “Başkan voleybolculara bi yemek ikramında bulunmak istiyorum” dediniz?Bakın bu yıl Futbol Takımına hemen herkes sahip çıktı.Toplum Futbol seviyor. Açık ve net. Çok seviyorsanız bu kadar kurun bir voleybol kulübü biz de destekleyelim. Görelim bakalım konuştuğunuz kadar kolaymıymış?”diyerek sitemde bulundu.

“Herkes Yapılanları Görüyor, Kör Değil.”

Voleybol branşının kapatılmasındaki en önemli sorunun maddiyat olduğunu söyleyen Köymen “Büyük kulüpler bile maddi sıkıntılardan branş kapatmış. Yani tek branş kapatan Seydikemer Belediyespor değil.”diyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Gelelim “sen Başkansın, parayı da bulacaksın” diyenlere.Taraftar Kafe yine şahsımın tam 8 ay boyunca mücadele ederek kulübe kazandırdığı bir yerdir. Bugün kulübümüz sadece taraftar kafeden yıllık ortalama 30 bin liraya yakın bağış almaktadır ve bu kulübün banka hesabında dekontlarıyla sabittir. Bunu Hasan Başkan gitse de kulüp almaya devam edecek.Allah için söyleyin, Bu bir başarı değilmidir?Bunun gibi 3-4 işyeri olsa kulüp kendi ayakları üzerinde durmaz mı sizce?Ben ilk günden beri kulübün sürekli gelir elde edecek varlıklara ihtiyacı olduğunu her zaman ifade ettim. Bunun için çabalıyorum.Ama yok, sizin gibi işi sadece boş laf üretmek olan güruh, yapılan tüm bu güzellikleri görmez, bardağın boş tarafına bakıp bizim olmadığımız ortamlarda ahkam kesersiniz. Sizin işiniz bu çünkü.Azöncede söyledim, bu kulübün 1 kuruşunu çarçur ettirmem.Günümüzde Türkiye’deki kulüplerin birçoğu kapanacak seviyeye gelmiş. Yine bi çoğu maddi sıkıntılardan sporcularına para ödeyemez durumdalar. Büyük kulüpler bile maddi sıkıntılardan branş kapatmış. Yani tek branş kapatan Seydikemer Belediyespor değil.

  1. Voleybol’da bir Türkiye markası olan Arkas, Kadın voleybol takımını 1. Ligden çekip bölgesele düşürdü. Ve bunu yeniden yapılanma olarak duyurdu.
  2. Geçtiğimiz sezon 2 milyona (eski parayla 2 trilyona) yakın bir para harcayarak voleybolun süper ligi Efeler ligine çıkan Kula Belediyespor yine maddi sıkıntılardan dolayı ligden çekildi. Okadar para boşa gitti.
  3. Türkiye’nin kabul ettiği 4 büyüklerden biri, bizim de renkdaşımız olan Trabzonspor yine ekonomik sebeplerden dolayı Basketbol branşını kapattı.
  4. Türkiye’nin en köklü kulüplerinden biri olan Gaziantepspor yine maddi sıkıntılardan kapandı.

Yani anlayacağınız maddi sebepler bütün kulüplerde var ve her kulüp kendince çare bulmaya çalışıyor. Biz de bütçemizin 2 branşı karşılamayacağını gördüğümüz için bu kararı aldık. Nokta.

Bu saatten sonra bidaha bu konuda konuşmayacağım. Hala sıkıntısı olan varsa benim olmadığım ortamlarda arkamdan ahkam kesmek yerine yüreği yetiyorsa gelip benimle yüzyüze konuşsun. Yok, bende o yürek ne gezer diyorsa aynen devam etsin. Herkes yapılanları görüyor, kör değil. Herkes kulübüm için nasıl çabaladığımı görüyor. Beni tanıyan herkes niyetimi çok iyi bilir. Benim tüm gayem Kulübüme şerefimle ve azmimle hizmet edip zamanı geldiğinde bayrağı başka bir arkadaşıma devretmektir. Ben yaptıklarımı sırtıma sarıp götürmeyeceğim. Sadece geriye dönüp baktığımda ilçeme, memleketime, çocuklarımıza kalıcı eserler bırakarak görevimi tamamlamak en büyük arzumdur” dedi.

Etiketler :
Bu Kitap Başucu Kitabıdır
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER