Fethiye Manşet

Seçim Öncesi Yükselen Tünel Ücreti

Seçim Öncesi Yükselen Tünel Ücreti
13 Ocak 2019 - 11:35 'de eklendi ve 527 kez görüntülendi.

Yerel Seçime Yaklaşılırken Tünel Ücreti Benzin ÜcretiyleYarışıyor.

Hükümet tarafından başlatılan enflasyonla destek projesine şirketler de destek vermiş fiyat indirmişken, Türkiye’nin ücretli tek tüneli zamlandı. Enflasyonla Mücadeleye Destek Bekleyerek indirim bekleyen araç sahipleri herhalde 2029 yılında tünel 25 – 30 lirayı bulacak şeklinde yorumladılar.

Ücretsiz Olmasını Beklenirken Zam Üstüne Zam

2016 yılında 3.50 kuruş olan rakam 2019 da 7 liraya çıktı. Fethiye ile Dalaman’ı birbirine bağlayan 950 metrelik Göcek Tüneli geçiş ücretine yaklaşık yüzde 30 zam yapılarak geçiş ücreti otomobiller için 7 TL oldu. Fethiye’de adeta karayılan hikayesine dönen Göcek Tüneline yeni yılla birlikte yüzde 30 zam geldi. Her seçim döneminde milletvekillerin seçim vaadi haline gelen ancak bir türlü ücretsiz yapılamayan Göcek Tünel’inden otomobiliyle geçenler yeni zamlanmış fiyatla karşı karşıya kaldılar.

Tinsa İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi tarafından 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle 13 milyon dolar harcanarak yapılan Göcek Tüneli, 2006 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gidiş-geliş tek tünel olarak açılan Göcek Tüneli’nde geçiş ücretlerine yine zam yapıldı.

13 hükümet ve 8 başbakan eskiten, 17 yılda tamamlanabilen, Muğla ile Antalya’yı birbirine bağlayan, 12 metre genişliğinde ve 7.40 metre yüksekliğindeki 950 metrelik tünel, kamuoyunda sık sık Türkiye’nin tek paralı tüneli olma özelliğiyle gündeme geldi. 30 dakikada kat edilebilen 5 kilometrelik tırmanma şeridini 5 dakikaya düşüren tünel açıldığı günden bu yana alınan geçiş ücretleri ile tartışılıyor. Dalaman Havalimanı geçiş güzergahında bulunduğu için özellikle turizmcilerden tepki gören tünel geçiş ücretlerine yeni yılda yüzde 30 zam yapıldı.

On yıldan bu yana özel sektör tarafından işletilen gidiş-geliş olarak kullanılan tünelde, trafiğin daha da rahatlaması için yanına çevreyoluyla birlikte ikizinin yapılması amacıyla 9 Temmuz 2013’te düğmeye basıldı. Bu projenin yapımını ise Karayolları 13’üncü Bölge Müdürlüğü üstlendi. 868 metre tüp uzunluğuna sahip, toplamda 964 metre uzunluğundaki bu tünel de tamamlandı, ancak hala hizmete girmedi. Seçim döneminde ücretsiz olacak vaatlerine rağmen halkın beklentisi karşılık bulmadı. Göcek Tüneli’ne zam yapıldı. 950 metrelik tünelden tek geçiş için alınacak ücretler tekrar belirlendi. Buna göre; geçiş ücretleri birinci sınıf araçlar (otomobil) için 5,5 liradan 7 liraya çıkarıldı.

Yeni zamlarla birlikte otomobil türü araçlar 5.50 TL’den 7.00 TL’ye, büyük araçlar da 10.00 TL’ye çıkartıldı. Zamlı tarife uygulanmaya başlandı.

Haber / Foto: Erkan İLİK

Göcek Tüneli Fiyatları Zamlandı
Bu Kitap Başucu Kitabıdır
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER