Günceliki

Saatçı Döneminde Verilen İzin Şok Etti

Fethiye Karagözler Mahallesi’nde bin 86 metrekare deniz doldurularak, 100 metre uzunluğunda yat yanaşma yeri yapılmasına yönelik, Fethiye Belediyesi Eski Başkanı Behçet Saatcı imzalı verilen izin ortalığı ayağa kaldırdı.

Özellikle su üzerinden ve Katı Atık Bedellerinin alınması üzerinden siyasetini sürdüren, Fethiye’de 20 yıllık Belediye Başkanlığı yapan Behçet Saatcı’nın bu izni nasıl verdiği ise hala tartışılıyor.  Fethiye Belediyesi Eski Başkanı Behçet Saatcı’nın 31 Mayıs 2018 tarihinde imzaladığı evrakta; “ 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği talebi Belediyemizce uygun olarak değerlendirmekte olup, talep edilen bilgi ve belge yazımız ekinde sunulmaktadır” şeklinde ifade yer alıyor. Fethiye’nin zararına olacak bir çalışma içinde hiçbir zaman olmayacaklarını geçmiş yıllarda yaptığı konuşmalarda dile getiren eski başkan Saatcı’nın nasıl bir tavır takınacağı merak ediliyor.

Karagözler Mahallesi’nde Bin 86 metrekare deniz doldurularak, 100 metre uzunluğunda yat yanaşma yeri yapılması için İmar Planı Değişikliği 15 Kasım tarihine kadar askıya çıktığı duyurulmuş ve ve izinler ile ilgili belgeler sır gibi saklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Fethiye Körfezi’nin alüvyon ve çeşitli atıklarla dolarak dip çamurunun oluşması gibi sorunlar gündeme gelen Fethiye Körfezi bu kez kalbine saplanan, dolgu yapılarak 100 metre uzunluğundaki yat yanaşma yeriyle bir kez daha gündeme geldi.

Yaşanan gelişimlerin ardından uzmanlar, denizin doldurularak yapılması planlanan iskele ve taşıma kapasitesinin üstünde yük getirecek olan yat yanaşma yeri körfez için büyük tehlike olacağı ifade ettiler. Bölge halkı ise bakanlığa itiraz için kampanya başlattılar.

“Örnek Teşkil Etmemesi İçin Durdurulmalı”

Deniz tarafında yer alan bu yapı, hali hazırda tükenmekte olan Fethiye Körfezi’ne büyük ve onarılmaz bir darbe vuracağını dile getiren Mimarlar Odası Fethiye temsilcilik Başkanı Gökhan Saygın Güngör, “Tüm ilgili kurumlar körfezin neden bu halde olduğunu, nasıl kurtarılacağını, neler yapılması gerektiğini tartışırken, en önemli kirlilik sebeplerinden biri olarak tekne atıkları ve yoğunluk gösterilirken, burada yapılacak en küçük müdahaleye bile izin verilmemelidir.

Fethiye Körfezi’ni ve tüm kıyıları bir bütün halinde düşünmek, bir an önce Bütünleşik Kıyı Alanları Planını hazırlamak, kıyıları parçacı yaklaşımlarla değil, bütün olarak ele almak ve kamu yararı gözeterek planlamak gerekmektedir. Bu ‘Yat Yanaşma Yeri’ her hangi bir denizdeki her hangi bir iskele gibi düşünülmemeli, acil olarak kurtarılması gereken Fethiye Körfezi’nin orta yerine bırakılmış yeni bir problem olarak ele alınmalı ve onu takip etmesi muhtemel diğer projelere öncü olmaması adına mutlaka durdurulmalıdır” diye konuştu.

‘Fethiye Körfezi Üzerindeki Baskı Daha da Artacak’

Fethiye Körfezi’nin, doğal süreçlerle temizlenmesi artık mümkün olmadığını söyleyen Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği’nden(FetDer) Biyolog Ulaş Kiper, “Deniz ve kıyı arasındaki ilişkiyi koparan betonlaşma, körfezin kent merkezine yakın kesimlerinde oldukça yoğunlaştı. Körfeze ulaşan DSİ kanallarının da ıslah adıyla betonlaştırılması sonucu tarımsal kökenli kimyasal atıklar hiçbir doğal filtrasyona tabi olmadan doğrudan körfeze ulaşarak kirliliği arttırıyor.

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği olarak, artık can çekiştiğini düşündüğümüz körfez üzerinde çevresel yük oluşturan tekne atıkları, kanallardan gelen kimyasal ve organik atıklar, belli dönemlerde kapasitesi yetersiz kalan arıtma tesisi gibi etkenlerin hızlı bir biçimde doğa lehine gözden geçirilmesi ve iyileştirmesini bekliyor ve bunun için çalışıyoruz. Bu süreçte gündeme gelen bir gelişme Fethiye Körfezi üzerindeki baskının daha da artacağını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Son olarak Kiper, şunları dile getirdi:

“Karagözler Mahallesi’nde yapılması planlanan yeni bir yat yanaşma alanı söz konusu. Hali hazırda kapasitesinin üzerinde yat bağlanan ve doğal süreçlerin tamamen iflas ettiğini gözlemlediğimiz körfezde bu girişimin körfez üzerindeki baskıyı daha da arttıracağını şimdiden söylemek mümkün. Körfezi kirleten kaynakları ortadan kaldırmadan, körfezin doğal süreçleriyle temizlenmesini sağlamadan ve bütünleşik kıyı alanları yönetim planı olmadan, bu tür projelerin gerçekleştirilmesi körfezin kaybedilmesi anlamına gelecektir” şeklinde ifade kullandı.  Fethiye 2. karagözler’e 1,086 metrekare deniz doldurularak, 100 metre uzunluğunda yat yanaşma yeri yapılıyor.  Yunus Nadi İlk Öğretim Okulu’nun hemen yanına yapılması planlanan yat yanaşma yeri ve restaurant için 1/5000 Ölçekli Nazım ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği  15/11/2019 tarihine kadar askıya çıkmıştı.  Her söyleminde “Fethiye Sevdası”nı vurgulayan Saatcı’nın Fethiye için böyle bir imzayı nasıl attığı merak konusu oldu. Öte yandan projenin askıdan indirilmesine saatler kala Fethiyeli çevreciler itiraz dilekçeleriyle başvurdular.

Haber/Fotoğraf :Erkan İlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı