GenelGüncelSiyaset

RUSYA PAZARI YÜZDE 50 ARTTI

Daha çok İngiliz ağırlıklı pazarlardan biri olan Fethiye geçtiğimiz yıl Rusya ve Ukrayna pazarlarında da ciddi artış gösterdi. Fethiye Otelciler Birliği(FETOB) Başkanı Bülent Uysal, “Bölgemize Rusya ve Ukrayna pazarlarındayüzde 50’ye varan artış var. Özellikle Fethiye bölgesi geçen sene Rusya pazarından fazla pay alamamıştı. 2018 yılında Rusya ve Ukrayna pazarında Fethiye’ye tur operatörleri ciddi manada yatırım yapılıyor. İnşallah hep beraber geçtiğimiz yıllara çok daha fazla Rus ve Ukrayna ağırlayacağız” dedi.

Fethiye Otelciler Birliği(FETOB) Başkanı Bülent Uysal bu yıl, geçtiğimiz yıla oranla erken rezervasyonlarda yüzde 50 artış olduğunu belirtti. Uysal yaptığı açıklamada İngiliz pazarının yanı sıra özellikle Rus ve Ukrayna pazarının bölgeye çok büyük rağbet gösterdiğini ifade etti.

FETOB Başkanı Uysal “Hepimizin bildiği malum sebeplerden ötürü 2016 ve 2017 yıllarında sıkıntılı bir sezon geçirdik. Ancak bu yıl şu ana kadar aldığımız rezervasyonlara baktığımızda geçen yıla oranla yüzde 50’luk bir artış var” dedi.

DALAMAN HAVALIMANINA INEN TÜM UÇAKLARDA YÜZDE 50 YAKIN ARTIŞIMIZ VAR

Bu yıl Fethiye ve bölgesine Rus ve Ukrayna pazarlarından çok büyük  ilginin olduğunu söyleyen Uysal, “31 Mart itibariyle 2018 yılı turizm sezonu erken rezervasyonları sona eriyor. Şu anda Şubat sonuna gelmek bulunmaktayız.  Şubat sonu itibariyle rezervasyonlar geçen yıla göre dönemsel olarak kimi otellerde yüzde 100, kimi otellerde de yüzde 50 civarında bir artışımız var. Ama asıl bizim için veri olan uçak sayılarındaki artış. Geçtiğimiz yıla göre toplamda baktığımız zaman tüm uçaklarda Dalaman Havalimanına inen tüm uçaklarda yüzde 50 yakın artışımız var. Bu da çok olumlu bir haber. Aldığımız erken rezervasyonlar da bunun işareti zaten. İnşallah 2016 ve 2017 yılının olumsuzluklarını üzerimizden atıp 2018 yılında çok daha güzel bir turizm sezonu yaşayacağız. Erken rezervasyonlarda bunu gösteriyor. Ama önümüzde daha 1 aylık rezervasyon sezonu var. İnşallah bu dönem sonunda da geçtiğimiz yılların çok çok üstünde erken rezervasyonlar almış olacağız Fethiye bölgesi olarak. İnşallah güzel bir sezon geçiririz” ifadelerini kullandı.

RUSYA VE UKRAYNA PAZARINDA FETHIYE’YE TUR OPERATÖRLERI CIDDI MANADA YATIRIM YAPILIYOR

Uysal, “İngilizlerde yüzde 50-60 tur operatörlerinde artış var. Unutulmaması gereken bir olay var. Geçen sene batmış olan Monarch diye bir hava yolu var. Yaklaşık 100 bin tur düzenliyordu bölgemizde. Yapılan artışlara rağmen 100 bin kişilik azalma bizi olumsuz yönde etkileyecek. 2015 deki sayıları yakalamamız biraz zorlaşacak ama her şey rağmen çok daha güzel bir sezon geçireceğiz. Ancak özellikle Rus ve Ukrayna pazarlarında yüzde 50’ye varan artış var bölgemize. Özellikle Fethiye bölgesi geçen sene Rusya pazarından fazla pay alamamıştı. 2018 yılında Rusya ve Ukrayna pazarında Fethiye’ye tur operatörleri ciddi manada yatırım yapılıyor. İnşallah hep beraber geçtiğimiz yıllara çok daha fazla Rus ve Ukrayna ağırlayacağız. Önümüzdeki yıl yaklaşık 600 bin civarında bir turist ağırladık Dalaman hava bölgesi Fethiye olarak. Bu sayı bu sene İngilizlerden bahsediyorum 800-900 binlere ümit ediyoruz” diye konuştu.

2018 yılı turizm sezonu hazırlıklarının oldukça güzel geçtiğini belirten Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği (ÇALIŞ-DER) Başkanı Mete Ay, Çalış bölgesine özellikle İngiliz pazarının rağbet ettiğini söyledi. İngiliz pazarında yüzde 20-30 gibi bir artışın olduğunu söyleyen Ay, “Bu yılki fuarlar Fethiye adına oldukça verimli geçiyor. Fethiye stantlarına yerli halkımız tarafından talepler çok güzel oldu. Temmuz ve Ağustos ayında da yerli turistlerimizin rezervasyonlarında bir artış var” dedi.

Çalış bölgesindeki otel işletmecilerinin ilgi ve alakadan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Mete Ay, “2018 yılı turizm rezervasyonlarını 2017 ile karşılaştırdığımızda gerçekten büyük bir fark var. %20 ile %30 gibi şimdiden bir fark var. Özellikle İngiliz pazarında bir artış görüyoruz. Bu arada tabi sevindirici haberleri Ukrayna ve Rus pazarında da görüyoruz. Bu sene geçen senelerde yaşadığımız dolu veya  boş sorununu yaşamayacağız gibi görünüyor. Temmuz ve  Ağustos ayları da bizim için yerli pazarında çok çok önemli aylar. Geçen sene hatta sezonu kurtaran aylar Temmuz ve  Ağustos aylarıydı.Sezon öncesi yapılan fuarlarda bu yıl çok verimli geçti. Özellikle Fethiye Belediyesinin üstlendiği İstanbul Emitt Fuarı bana göre çok güzel geçti. İnanılmaz bir ilgi vardı geçen seneye oranla. Zannediyorum ki  yerli halkımızda bu sene bölgemize çok çok rağbet gösterecek. Biz Çalış olarak baktığımızda genelde İngiliz pazarına hakim bir bölgeyiz. Otelcilerimle görüştüğümde geçen seneye oranla inanılmaz bir fark olduğunu söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

Çalış bölgesinde kış aylarının bu yıl hareketli geçtiğini de belirten Mete Ay, “Çalış bölgesi  diğer yıllara oranla bu kışı oldukça hareketli geçiriyor. Çeşitli voleybol şampiyonaları, basketbol şampiyonaları, yelken şampiyonaları ve İçişleri Bakanlığımız tarafından başlatılan “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında doğu illerden gelen öğrencilerimiz sayesinde kışı hareketli  geçiriyoruz.Bu da demek  oluyor ki ilçemiz sadece sadece yaz turizmine bağlı bir ilçe değil, spor turizmi ile de kış aylarında hareketlilik sağlanacak bir ilçe.Bunun dışında sokaklarda ve caddelerde oldukça fazla Çin’li ve Kore’li turist görüyoruz. Çekimlerinin bir bölünün Fethiye’de de çekildiği Çin Survivor programının bu  konuda çok büyük rolü var. Kış aylarında Fethiye’ye gelen uzak doğu ülkeleri turistleri turizmcilerin ve esnafların yüzünü  güldürüyor” dedi.

Haber Merkezi

RUSYA PAZARI YÜZDE 50 ARTTI (1)_640x325 RUSYA PAZARI YÜZDE 50 ARTTI (2)_640x428 RUSYA PAZARI YÜZDE 50 ARTTI1_640x387

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı