Fethiye Manşet

Organları 4 Kişiye Umut Oldu

Organları 4 Kişiye Umut Oldu
05 Ocak 2014 - 21:06 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

Organları 4 Kişiye Umut Oldu

Fethiye de banyoda düşüp başını çarptıktan sonra tedaviye alındığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 51 yaşımdaki Kazım Sara’nın organları, Antalya ve İzmir’de organ nakli bekleyen 4 kişiye umut oldu.

Fethiye’de yaşayan Kazım Sara, geçen 30 Aralık’ta banyoda düşerek başını zemine çarptı. Saat 23.30 sıralarında Özel Fethiye Esnaf Hastanesi’ne getirilen Sara’nın beyin kanaması geçirdiği tespit edildi. Duran kalbi çalıştırıldıktan sonra yoğun bakım ünitesine bağlanan Sara’nın, dün saat 14.00 sıralarında beyin ölümü gerçekleşti.

AMELİYAT 4 SAAT SÜRDÜ

Fethiye Organ Bağış Koordinatörü hemşire Nezile Acar, Kazım Sara’nın yakınlarıyla görüşerek, aileyi organ bağışına ikna etti. Bunun üzerinde Antalya Akdeniz Üniversitesi Organ Bağış Merkezi’nden Yrd. Doç.Dr. Halil Erbiş, organ nakli operasyonu için Fethiye’ye geldi. Bugün saat 03.30’da başlayan ve 4 saat süren operasyon sonucu Kazım Sara’nın 2 böbreği, karaciğeri, dalağı, pankreası ve korneası alındı.

DALAK VE PANKREAS EĞİTİM AMAÇLI ALINDI

Karaciğer’in Antalya’da, 2 böbrek ve korneanın ise İzmir’e organ bekleyen hastalara nakledileceği belirtilirken, Ankara’ya gönderilen dalak ve pankreasın eğitim amaçlı kullanılacağı kaydedildi.

Hastane çıkışı Türkiye’de binlerce organ nakli bekleyen hasta olduğunu vurgulayan Yrd. Doç.Dr. Halil Erbiş, Kazım Sara’dan alınan organların karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalara yeni bir umut olacağını söyledi.

‘4 HASTAYA UMUT OLDU’

Fethiye Esnaf Hastanesi Başhekim Yardımcısı Murat Aynacı ise hastanın banyoda düşmeye bağlı beyin kanaması şikâyetiyle hastaneye geldiğini, yapılan müdahalelere cevap vermeyerek beyin ölümünün gerçekleştiğini söyledi. Yapılan organ bağışının Türkiye’nin farklı noktalarında organ bekleyen hastalara umut olacağını anlatan Aynacı, “Beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından ailenin onayıyla organ bağışına karar verildi. Hastamızın organları 4 hastaya nakledilecek. Türkiye’de organ bekleyen yaklaşık 100 bin hasta var. Bu hastaların hayata tutunabilmesi adına tüm vatandaşların organ bağışına gerekli hassasiyetin gösterilmesini istiyoruz.” dedi.(FG)

Fethiye- Organları 3 kişiye umut oldu4_640x427 Fethiye- Organları 3 kişiye umut oldu3_640x427 Fethiye- Organları 3 kişiye umut oldu2_640x427 Fethiye- Organları 3 kişiye umut oldu5 (Murat Aynacı)_640x427 Fethiye- Organları 3 kişiye umut oldu1_640x427

Etiketler :
Bu Kitap Başucu Kitabıdır
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER