Fethiye Manşet

Kaymakam Çalık, Girmeler Mağarasını Ziyaret Etti

Kaymakam Çalık, Girmeler Mağarasını Ziyaret Etti
17 Ağustos 2017 - 13:37 'de eklendi ve 217 kez görüntülendi.

Kaymakam Çalık, Girmeler Mağarasını Ziyaret Etti.

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık beraberinde Fethiye Müze Müdürü Emel Özkan ile birlikte Girmeler Mağarası’nda incelemelerde bulundu. Tloss antik Kenti ve Girmeler Mağarası’ndaki kazı çalışmalarına katılan Mustafa Kemal Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Çilem Uygun mağaranın tarihçesi ve yapılacak olan kazı çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Yrd. Doç. Dr. Çilem Uygun, Prof. Dr. Taner Korkut Başkanlığında Türk ve Alman Bilim Adamlarıyla mağaraya yakın bölümünde kazı çalışmaları yaptıklarını belirterek “Çok önemli bilimsel sonuçlar almıştık. İki önemli yayınımız çıkmıştı. Ama mağaranın başka amaçlar için kullanıldığını görüyoruz. Burası arkeolojik açıdan çok önemli bir yerleşim yeri. Kazı çalışmaları sırasında seramik ve pişmiş toprak heykellerin yanı sıra Likyalı diyebileceğimiz bir iskelet bulunmuştu. Buraya koruma amaçlı çektiğimiz teller yıkılmış. Fethiye Müzesi tedbir almaya çalışıyor. Önümüzdeki yıllar için kapsamlı bir kazı çalışması planlanmalıdır.” dedi.

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık’ta mağaranın binlerce yıllık tarihe ışık tutacağını belirterek; “Seydikemer İlçesi tarihi zenginlik açısında çok zengin bir ilçe. Bu değerleri korumak ve gün ışığına çıkarmak için çaba göstereceğiz” dedi.

Haber Merkezi

01 (800x531)

Etiketler :
Bu Kitap Başucu Kitabıdır
SON DAKİKA HABERLERİ
Oscar Rent A Car
İLGİLİ HABERLER