Fethiye Manşet

İkup Tarafından Kaymakam’a Mektup

İkup Tarafından Kaymakam’a Mektup
05 Ocak 2014 - 20:50 'de eklendi ve 124 kez görüntülendi.

İkup Tarafından Kaymakam’a Mektup

Bölgemiz tarafından tanınan Tema Vakfı Fethiye temsilcisi Okyay Tirli’nin de katıldığı İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu tarafından Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz’a bir mektup verildi. İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu mektup  ile ilgili yapmış olduğu yazılı açıklamada “Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezi (DEKAMER), dünyaca ünlü İztuzu kumsalında, deniz kaplumbağası hastanesi adıyla yeni bir bina yapmak istemektedir. Dalyan halkı ve sivil toplum kuruluşları DEKAMER’in bu projesinin İztuzu kumsalında yapılmasına ve daha da önemlisi İztuzu kumsalının imara açılmasına kesinlikle karşıdır.

Proje konusunda Dalyan halkına, sivil toplum kuruluşlarına proje ile ilgili görüşü sorulmamış, konu hakkında yeterli bilgi verilmemiştir. Halk projeyi, DEKAMER’in Müdürü Prof.Dr. Yakup Kaska’nın 5 Ekim 2013 tarihinde  projeye yasal itiraz süresinin bitimine 2 gün kala verdiği bir sunum sebebiyle öğrenmişlerdir. İztuzu Kumsalını Kurtarama Platformu da (İKUP), bu toplantının hemen ardından vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının Dalyan’da bir araya gelerek birlikte hareket etme kararı vermesiyle oluşturulmuştur.

İKUP olarak amacımız, İztuzu kumsalında yerleşik DEKAMER’in talep ettiği ve ilgili kamu kurumlarının tahsis ettiği arazi için yapılan imar planları ile izinleri iptal ettirmek ve İztuzu kumsalının imara açılmasını engellemektir. Bu amaca yönelik olarak, 04/11/2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, Yürütmeyi Durdurma istemli davamızı açtık. Çekincelerimiz şunlardır: Projenin uygulanması, İztuzu kumsalının imara açılmasıdır. Koruma alanının imara açılması kanuna aykırıdır. Proje, konumu sebebiyle mevzuatımıza ve ilgili uluslararası çevre koruma sözleşmelerine aykırıdır.  İztuzu kumsalı ve yakın çevresi, İribaş ve Yeşil denizkaplumbağaları, Su samuru, Göcek Kara semenderi gibi nesli tehlike altında ve endemik türlerin yaşadığı, zengin bir ekosisteme sahip Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi içindedir. İztuzu kumsalının hemen arkasında, proje alanının da kıyısında olduğu Tuz Gölü ve çevresi, antik tuz tablalarının bulunduğu tarihi sit alanıdır.

Proje tam koruma altına alınmış bir doğa alanına zarar verecektir.  Koruma alanında ağaç kesimi, inşaat faaliyetleri, orman yolunun kapatılarak 22 dönümlük bir alanın tel örgüyle çevrilmesi, daha fazla otobüsler dolusu insanın kumsalın bu kısmına gelmesi, ekosistemi tahrip edecektir. Doğallığı ile yurtdışında turizm ve çevre ödülü kazanmış İztuzu kumsalının doğallığı bozulacaktır. Şu an denizden karaya doğru baktığımızda sadece kumsal, ağaçlar ve ardındaki dağları görüyorken projeyle devasa çelik bir kaplumbağa görmeye başlayacağız

DEKAMER’in projesinin sebeplerini anlıyor ve destekliyoruz.  Ne var ki, bu proje İztuzu kumsalında uygulanırsa, kanun ve uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış olan bir alanda kanuna aykırı olarak sebebi ne kadar bilimsel amaçlı olursa olsun –  7,5 metre yüksekliğinde bir bina inşa etmiş olacağız ki hepimizin karşı çıktığı budur. Yukarıda sıraladığımız sebeplerle, projenin iptalini ve İztuzu’nun imara açılmamasını istiyoruz. Platform olarak her fırsatta dile getirdiğimiz önerimiz, projenin, mevcut doğal hayatı tehdit etmeyecek, kanunlara uygun, sit alanının dışında, ve ayrıca turizme daha fazla istihdam yaratabilecek bir yer olması sebepleriyle Dalyan’a yapılmasıdır. Bunun gerçekleşmesi için her türlü yardıma hazırız” denildi.

“BELEDİYE BAŞKANI, VALİ VE PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ ZİYARET EDİLECEK”

Gökbel Muhtarlığı, Kaptan June Deniz Kaplumbağalarını Kurtarma Vakfı ve Tema imzalı olarak gönderilen mektup ile ilgili olarak yapılan açıklamada “İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) bileşenleri olarak 02.01.2014 tarihinde Ortaca Kaymakamı Sayın Hüseyin Yılmaz’ı ve Köyceğiz Belediye Başkanı Sayın Salih Erbay’ı ziyaret ettik. DEKAMAER tarafından İztuzu kumsalına yapılmak istenen Caretta hastanesine neden karşı çıktığımızın ayrıntılarını içeren dosyayı sunduğumuz Sayın Yılmaz “Şiddet içermeyen ve kişilik haklarını rencide etmeyen her türlü itiraza saygı duyarız. Benim bulunmuş olduğum mevkiinin, bu projede olumlu veya olumsuz bir görüşü ve yaptırımı olamaz ama yetkililerin yapılan bu itirazları göz önüne alacağını umuyorum” dedi. Önümüzde ki günlerde de; Ortaca Belediye Başkanlığına, Muğla Valiliği’ne ve Pamukkale Üniversitesi’ne de birer ziyaret gerçekleştireceğiz” denildi. İztuzu Kurtarma Platformu; Akdeniz Kıyı Vakfı, Dalyan Kent Konseyi Kadınlar Meclisi, Dalyan Su Sporları Derneği, Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği, Dalyan’da yaşayan vatandaşlar ve Doğayı Hayvanları Koruma Derneği üyelerinden oluşmakta.(FG)kaymakama mektup (2)_640x360 kaymakama mektup (1)_640x360 kaymakama mektup_640x360

Etiketler :
Bu Kitap Başucu Kitabıdır
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER