GüncelKültürMuğla

Fidanlar Hep Birlikte Dikildi

Muğla’da “Geleceğe Nefes” Kampanyası Kapsamında Fidan Dikim Etkinliği Gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda hayata geçirilen “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen 11 milyon fidan dikim etkinliği Muğla’da Vali Esengül Civelek’in katılımı ile saat 11.11’de Menteşe Düzen Mevkiinde başlatıldı. Fidan Dikim etkinliğine Muğla Valisi Esengül Civelek’in yanı sıra Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Turgut Çelenkoğlu ve Mehmet Suphi Olcay, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, il protokolü, siyasi parti temsilcileri, STK’lar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Vali Civelek, fidan dikim etkinliği öncesi yaptığı konuşmada; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde yeni nesillerin çevre bilinci ile yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için 81 İl ve İlçelerimizde eş zamanlı olarak saat 11.11’de başlatılacak olan 11 Milyon Fidan Dikim törenimiz hayırlı olsun. Yeşilin her tonuyla toprağa hayat, geleceğe nefes olacak bu etkinlik ile orman ve ağaç sevgimiz geliştirilecek, yeni nesiller yaşanılabilir çevre olgusuyla yetişecektir. “ dedi.

Muğla genelinde 195 noktada 200 bin fidanın bugün toprakla bulaşacağını ifade eden Vali Civelek, “Ağaçlandırma potansiyeli olan alanlarımız ile son zamanlarda çıkan orman yangınları sonucunda bozulan alanlarımız yeniden ağaçlandırılacaktır. 7’den 77’ye toplumun tüm kesimleri ile katıldığımız fidan törenimizde toprakla buluşturulacak fidanlarımız hayırlara vesile olsun.” diye konuştu.

Etkinlikte Vali Civelek, öğrenciler, STK’lar ve vatandaşlarla birlikte fidan dikti. Dikilen fidanlara can suyu verildi ve oluşturulacak dijital albüm için fotoğraf çektirildi. Menteşe ilçesi Düzeyn Mevkiinde gerçekleştirilen etkinlikte Orman Bölge Müdürlüğünce hazırlanan alana 550 öğrenci, çok sayıda kamu personeli, STK temsilcileri ve vatandaşlarının katılımı ile 2500 adet fidan dikildi.

Gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak amacıyla Milli Ağaçlandırma Günü olarak da ilan edilen 11 Kasım günü Muğla genelinde vatandaşların yoğun katılımı ile 195 farklı noktada 200 binin üzerinde fidan toprakla buluştu.

Haber Merkezi

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı