Fethiye Manşet

Fethiyespor’da Yeni Başkan Esat Bakırcı

Fethiyespor’da Yeni Başkan Esat Bakırcı
01 Haziran 2019 - 5:00 'de eklendi ve 619 kez görüntülendi.

Fethiyespor’un seçimli olağan kongresi Fethiye İlçe Stadı yanındaki spor salonunda gerçekleştirildi. Kongreye 750 üyeden 252 üye katıldı. Gergin anların yaşandığı kongrede Fethiyespor’un eski başkanı İsmail Öztürk’ün konuşmaları nedeniyle  genel kurulda tartışmalı anlar yaşandı. Tartışmalı anlardan sonra İsmail Öztürk’ün eleştiri dolu sert sözlerine karşılık;  Baro temsilcisi Avukat Fatih Taşer, Dr. Mehmet Ali Demirbaş, Güler Alpman, Özkan Torunoğulları, Tolga Yuluk, eski Başkanlarından Okan Uysal ve Fethiye Selanikli Romanlar Derneği Başkanı Alp Acu birer konuşma yaptılar.  Tartışmalı ve gergin anlar tam bitti denilirken;  bu seferde; Divan Başkanı Osman Kurtuluş yapmış olduğu konuşmada “bir dilekçe ile faaliyet raporunu ibra etmeyip, başkan ve yönetim kurulu hakkında yine suç duyurusu yapılabilir’ sözü üzerine salon bir anda tekrar karıştı ve gergin anlar yaşandı. Tartışmalı ve gergin anlar yüzünden Fethiyespor kongresi gece saat 12.00’ye doğru sona erdi. Denetim ve Faaliyet raporunun oy çokluğu ile kabul edildiği kongrenin sonunda Esat Bakırcı Fethiyespor kulübü başkanlığına seçildi.

Kongreye Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, FTSO Başkanı Osman Çıralı, Esnaf Odası Başkanı Mehmet Soydemir, Fethiyespor Başkanı Mustafa Ferizcan, eski başkanlar Esat Bakırcı, İsmail Öztürk, Okan Uysal,Teknik Direktör Mustafa Ceviz, eski yöneticiler ile çok sayıda üye ve taraftarlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından divan kurulu başkanlığına Opr. Dr. Osman Kurtuluş, katipliklere de İzzet Durak ve Mehmet Demir getirildi.

“SPORA KESİNLİKLE SİYASET ALET EDİLMEMELİDİR”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca yaptığı konuşmada, ”Spora kesinlikle siyaset alet edilmemelidir. Fethiyespor’un öncelikle alt yapıya önem vermesi gerekir. Devşirme futbolcularla bir yere gelmek mümkün değildir. Fethiyespor’un ondan bundan para dilenerek bir yere gelmesi de mümkün değildir. Kalıcı gelirlere kavuşturulması gerekir. Bu borç harmanının içinden kulübü düzlüğe çıkarmak için görev alan Başkan adayı ve yönetime başarılar diliyorum. Fethiyespor için asla bir iş karşılığı para dilenmeyeceğiz. Belediye Başkanlığım makamının böylesine bir şekilde asla kullandırmayacağım. 2 yıl içinde Fethiyespor’a sağlayacağımız kaynaklarla bir üst lige çıkarabileceğimizi hedefliyoruz. Fethiyespor’a faydalı olmak için yoğun bir çaba göstereceğim” dedi.

“MUSTAFA FERİZCAN  “ÖZÜR DİLİYORUM”

Fethiyespor Başkanı Mustafa Ferizcan da ”Fethiyespor’u iyi yönetemediğimiz, küme düşürdüğümüzden, sizleri üzdüğümüzden dolayı özür diliyorum” dedi. Ferizcan, ”2 yıl boyunca sezona playoff oynamak hedefiyle başlamıştık. Ancak küme düştük. Bütün sorumluluk bana aittir. Biz iyi duygularla görev yapmaya çalıştık. Hiç istemediğimiz sonuçlar aldık. 1.2-1.3, bin TL nakit harcamam oldu. Temlik konusunda spekülasyonlar yapıldı. Ben kendi payıma 200 bin TL’yi kulübüme katkı olarak bırakıyorum. Tekrar Fethiyespor camiasını üzdüğümüz için özür diliyorum” dedi.

“BİR ANDA SALONDA DEĞİŞİK GRUPLAR ARASINDA BİR SÜRE TARTIŞMA YAŞANDI”

Fethiyespor faaliyet ve denetleme raporları okunduktan sonra tartışmalar yaşandı. Kulüp borcunun 5 milyon TL civarında olduğunu, futbolculara da 2 milyon TL civarında borç bulunduğu kaydedildi. Fethiyespor eski başkanlarından İsmail Öztürk, söz alarak Fethiyespor borcunun 7 milyon 458 bin TL olarak görüldüğünü, bunun yanında 2 milyon TL civarında yine idare alacakları ve futbolculara ödenmesi gereken borçlar olduğunu söyledi. İsmail Öztürk; Mustafa Ferizcan döneminde hangi yöneticinin takım için ne harcadığını, nasıl bir alacak gösterdiğini kalem kalem anlatmaya başladı. Bazı yöneticilerin sezon boyunca hiç katkı yapmadıkları görüldü. Öztürk, alacakları olan yöneticilerin bu borçları kulübe bağışlamasını istedi. Yöneticiler de bağışlarken, buna rağmen 7 milyon 458 bin TL’lik bir borcun yeni yönetimi beklediğini ifade etti. Fethiyespor’un tüzük değişikliği ile divan kurulu oluşturması gerektiğini hatırlatan İsmail Öztürk, ”Bu kulübe bir üst kurul sağlanmalı ki, yönetim kurulu divana 3 ayda bir rapor verebilmeli” dedi. Ardından bazı isimler üzerinden konuşma yapınca, üyeler sinirlenip İsmail Öztürk’e konuşmayı tamamlaması çağrısında bulundular.

“ÖZTÜRK’ÜN KONUŞMASINA CEVAP VERDİLER”

Bir anda salonda değişik gruplar arasında bir süre tartışma yaşandı. Eski yöneticilerden Av. Fatih Taşer, söz alarak Başkan Ferizcan’ın temlik koydurmasına tepki gösterdi. Kulübün hem düşürüldüğünü hem de büyük borçlara sokulduğunu ifade eden Taşer, ”Yeni gelecek olanlar da bu sarmaldan kulübü nasıl çıkaracaklar? Onu anlatmalıdırlar” dedi. Fethiyespor eski yöneticilerinden Mehmet Ali Demirbaş da Mustafa Ferizcan yönetiminin yanlışlarını anlatıp, Fethiyespor’un birlik beraberliğe ihtiyacı olduğunu, Fethiyespor’un entelektüel bir düzeye taşınması gerektiğini ifade etti. Fethiyespor’da kadın konuk çalışmaları ile bilinen Güler Alpman ise ”Okan’ı da İsmail’i de Mustafa’yı da biliyoruz. Biz neyin kavgasını yapıyoruz? Fethiyespor’a hep destek olmaya çalıştım. Yenildiğimiz zaman oğlum ABD’de. Ben burada ağlıyorum. Birlik beraberliğimizi mutlaka sağlamalıyız” diye konuştu.Fethiyespor’daFerizcan yönetiminde yer alan Başkan Yardımcısı Özkan Torunoğulları da  ”Biz Fethiyespor için çalıştık. Biz Fethiyespor’a maddi ve manevi anlamda destek olduk. Kulüp Başkanı ben yaparım deyince, biz ne yapabilirdik? Her şeyi Fethiyespor için verdik. Fethiyespor için destek olmaya devam ederiz” dedi. Fethiyespor yöneticilerinden Tolga Yuluk da Fethiyespor eski başkanı İsmail Öztürk’ün sözlerini sert bir dille eleştirip, ”Bu bileğin çolak kalmasına neden kimdir? Ben Fethiyespor’da top oynadım. Bu bilek çolak kaldı. Bizleri kimse töhmet altında bırakamaz. Fethiyespor’da top oynadım, 5 sene Taraftar Derneği başkanlığını yaptım, uyumadık, kalbimizi şampiyon yaptık. Ancak bize söylenen sözler reva değildir. Gerçek Fethiyesporluluk herkesin kalbindedir” dedi.

TEK SUÇLUNUN BAŞKAN MUSTAFA FERİZCAN OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Fethiyespor eski Başkanlarından Okan Uysal da Fethiyespor’da yaptığı yöneticilik ve başkanlık dönemlerini kısaca hatırlatıp, ”İsmail Öztürk ve Mustafa Ferizcan’ın konuşmalarını sert biçimde eleştirdi. Uysal, ”Yönetici mazeret üretmez. Bu takımın 7,5 milyon TL borcu var. Üstelik kulübü de küme düşürdünüz. Bir silkinelim. Bu kulübü birlik beraberlik içinde tekrar çıkaralım amaçlı kongrede polemikler yaşatılıyor. Bu kulübün bir idarecisi yok mu? Birlik beraberlik içinde bir tek Fethiyespor’umuzu sevgi, saygı çerçevesinde sorunlarından kurtaralım. Kalbimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Sahip çıkmazsak armamızın değeri yok olur” ifadelerini kullandı. Fethiyespor eski yöneticilerinden Cem Tufan da Fethiyespor’un küme düşmesi ve borç miktarının artmasından tek sorumlunun ve tek suçlunun Başkan Mustafa Ferizcan olduğunu söyledi. Tufan, ”2 yıldır çeşitli konularda Ferizcan’a söylediğim önerilerimin hiç birini dikkate almadı. Fethiyespor’un öz evladını göndermeyin dedim. Engel olmadı. Bu ligde herkes gençlerle yürüyecek, alt yapıya önem vereceğiz” diye konuştu. Fethiye Selanikli Romanlar Derneği Başkanı Alp Acu da Fethiyespor eski Başkanı İsmail Öztürk’ün konuşmasında söylediği bir cümleyi hatırlatıp, Romanlardan özür dilemesini isteyip, Fethiyespor’a başarılar diledi. İsmail Öztük, kürsüye gelerek sözlerinin yanlış anlaşıldığını, kendisinin insana değer veren bir yapıya sahip olduğunu, ötekileştirme yapmadığını belirterek, ”Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim” dedi. Kongrede tüzük değişikliği yapılıp yönetim kurulunun sayısının 15’e çıkarılması, genel kurul yapılma yılının 3 yıla çıkarılması konuları oylanıp, oy birliği ile kabul edildi.

“FAALİYET RAPORU OYLAMASI TARTIŞMASI”

Fethiyespor Başkanı Mustafa Ferizcan ve yönetim kurulunun ibrası sırasında tartışmalar yaşandı. Faaliyet raporuna açık oyla oylama gerçekleştirildi. Salonda bu sırada atışmalar yapıldı. Faaliyet raporuna Fethiyespor’un eski başkanları Esat Bakırcı, İsmail Öztürk, Okan Uysal ile Mustafa Ferizcan döneminin pek çok yönetim kurulu üyesi ret oyu verdi. ‘Divan Başkanı tarafından verilecek bir dilekçe ile başkan ve yönetim kurulu hakkında yine suç duyurusu yapılabilir’ sözü üzerine salon bir anda tekrar karıştı. Mustafa Ferizcan taraftarları divanın üzerine yürüdü. Divan Başkanı Osman Kurtuluş ve katip üyeler bu konuyu tartışırken, tribünlerde oturan üyeler de salona atladı. Fethiyespor kongresinde yaşanan gerginlik yine eski başkanlar ve görevliler tarafından yatıştırıldı. Ferizcan taraftarları salonu terk etti.

“TEK LİSTE OYLANDI”

Fethiyespor’a yaklaşık 40 yıl futbolcu, yönetici ve başkan olarak hizmetlerde bulunan Fethiye Toyota Plazanın sahibi İş adamı Esat Bakırcı’nın listesi oylandı. Salondaki üyeler oy birliği ile Esat Bakırcı’yı Fethiyespor’un yeni dönem başkanlığına getirdi. Esat Bakırcı’nın başkanlığındaki yönetim kurulunda; İsmail Öztürk, Akhan Ugan, Cem Tufan, Halil Uran, Kenan Kıran, Mehmet Suri, Metin Sevinç, Nacit Çatal, Nail Şal, Nurkaya Gündoğdu, Osman Kurtuluş, Osman Yiğit, Önder A. Önder ve Sami Kemik yer alıyor. Denetleme kurulunda ise Oğuz Kiracı başkanlığa getirilirken, üyeliklere Bülent Demen ve Süleyman Tuncel getirildi.

“BAKIRCI, GÖZYAŞLARINI TUTAMADI”

Fethiyespor kongresinde 3 yıllık dönem için başkanlığa seçilen Esat Bakırcı, konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamadı. Uzun bir sürenin ardından yeniden çok sevdiği Fethiyespor başkanlığına seçilmesinin heyecanını yaşayan Esat Bakırcı, yönetim kurulundaki isimleri kendisinin seçtiğini belirtip; ”Size layık olabilmek için ekibimizle beraber elimizden gelen çabayı Fethiyesporumuz için göstereceğimizden şüpheniz olmasın” dedi. Çok duygulanan Bakırcı, ”50 senem Fethiyespor kulübünün içinde geçti. Daha önceki konuşmam yanlış anlaşılmıştı. Esat Bakırcı eşittir demiştim. İşte bu çok yanlış anlaşıldı. Esat Bakırcı eşittir Fethiyespor demek istemiştim. Benim için kulübe ne verecek diyorlar. 1 milyon TL vereceğim! Belediye Başkanımız destek verecek. İsmail Öztürk yardımcı olacak. Yönetim kurulumuz ile Fethiyespor’u şeffaf şekilde yöneteceğiz. Sizler bu dönemden gurur duyacaksınız. Benim hedefim 1. lig. Önce bu zorluklardan kulübü borç yatağından kurtaracağız. İyi bir takım kuracağız. Şampiyonluk Allah’ın bileceği iş. Ama iyi bir takımla sizlere Fethiyespor’un başarılarını paylaştıracağız” diye konuştu. Fethiyespor Başkanı Esat Bakırcı’nın konuşmasının ardından eski başkanlar Mustafa Ferizcan, İsmail Öztürk ve salondaki üyeler Bakırcı’yı kutlayıp, yeni dönem için başarılar dilediler.

Haber/Foto: Erkan İlik

Etiketler :
Bu Kitap Başucu Kitabıdır
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER