Fethiye Manşet

“Anız Yakan Geleceğini Yakar”

“Anız Yakan Geleceğini Yakar”
01 Temmuz 2019 - 9:37 'de eklendi ve 169 kez görüntülendi.

Seydikemer İlçesi Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu İlçe Kaymakamı Haktan Gökçekuyu Başkanlığında toplandı. Orman Yangınları ile Mücadelede; yangın öncesinde, yangın esnasında ve yangından sonra alınacak önlemleri karara bağladı.

Komisyonun aldığı kararlar hakkında bilgi veren Komisyon üyesi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı; “Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ormanlarımızın geleceğini tehlikeye sokan etkenlerin başında şüphesiz yangınlar geliyor. Ormanlar, orman yangınlarına yabancı değildir, doğal olarak da yıldırım vb. çok farklı nedenlerle yangın çıkabiliyor. Dolayısıyla insanlar olmasa da ormanlarda yangın olacaktır. Ancak insan faktörü yangın sayısını artırıyor. İşte bu durumda yangınları önleme ve zararlarını azaltmak hususunda hem Kurum olarak hizmet verdiğimiz kesim, hem de orman alanlarını kullanan personelimizin eğitimi ve önleyici tedbirlerin neler olduğunu bilmesi eğitim anlamında çok önemli. İlçemizde tarım yapılan mahallelerin tamamına yakını “Orman Köyü” statüsünde ve halkımızda geçimini çiftçilikle sağlamakta. Biz kurum olarak her yıl özellikle anız yangınları konusunda çiftçilerimizi uyarmakta gerekli eğitimlerimizi vermekteyiz.Değerli çiftçiler, modern tarım tekniğinde anızı yakmak son derece yanlış bir yöntemdir. Yakma sonucu karşılaşılan zararların çoğunu telafi etmek mümkün değildir. Anız yakmakla doğan zararları sıralarsak konunun önemi daha iyi anlaşılacaktır. Anızın yakılması ile topraktaki organik madde yakılarak yok edilmektedir. Bu durum toprakları daha verimsiz ve erozyona daha hassas duruma getirmektedir. Sap ve anızların yakılması ile bitki büyümesini teşvik eden karbon (C) ve azotun (N) kaybı da artmaktadır. Mesela bir dönüm arazide 300 kg sap yandığında 1,5 kg saf azot kaybı meydana gelmektedir. Bu miktar ise ancak 7 kg şeker gübresi dediğimiz amonyum sülfat ı araziye vererek yeniden kazanabilir.”dedi.

Anız yakmanın diğer bir zararının toprak yüzeyinde bulunan küçük canlıların öldürmesi olduğuna dikkat çeken Maraşlı “Oysa toprakta bulunup gözle görülmeyen bu canlıların faaliyetleri sonucunda organik madde parçalanır, ayrışır ve humus dediğimiz şekle dönüşür. Yapılan araştırmalarda; anız yakma ile küçük canlıların mikro organizmaların yüzde 70’inin zarar gördüğü bunun da verimi düşürdüğü ortaya konulmuştur. Anız yakımı ile ilk yılda kök çürüklüğü hastalığında azalma olduğu ancak ikinci yıl bu hastalığın daha da verimi arttığı görülmüştür.”

“Anızların yakılmasının en önemli zararların birisi de toprağı su ve rüzgâr erozyonuna da hassas bir duruma getirmesidir.” ifadesine yer verilen açıklama şöyle devam etti:”Çünkü anız yağışların şiddetle toprağa düşmesini engeller; yüzey akış hızını azaltır, toprağa sızmanı sağlar. Böylece erozyonu önler. Anızların yakılmasıyla hayvan yemi olarak kullanılmasından başka, birçok yararı olan sap saman yok edilmektedir. Anız yangınları sırasında havanın kirlenmesi yanında, yükselen dumanlar zaman zaman karayollarında görüşü azaltmakta, bu durumda trafik kazalarıyla can ve mal kaybına neden olmaktadır. Anız yangınları komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünlere, traktörlere, meyve bahçelerine, bunların etrafındaki çitlere, telefon direklerine, civardaki yerleşim yerlerine ve özellikle ormanlara, koruluk ve ağaçlık bölgelere telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir. Anız yakımı doğal dengeyi de bozmaktadır. Yangınlar sırasında arazide yaşayan pek çok yaban hayvanı (kuş, tavşan, tilki, çakal, yılan vs.) yuvalarını terk etmekte veya ölmektedir. Yukarıda sıralanan zararlardan dolayı: Anız yakılması yasaklanmıştır. Sonuç olarak insanların ormana girmesini yasaklamanın orman ve insan arasındaki ilişkiyi bozduğuna dikkat çeken Maraşlı; “Orman yangınlarını sevgiyle önleriz, yasaklarla değil” dedi.

Haber/Foto: Erkan İlik-Ayfer Kurt

“Bir Anız Yangını, 1000 Canlı Katliamı” (1)_640x320 “Bir Anız Yangını, 1000 Canlı Katliamı” (2)_640x359 “Bir Anız Yangını, 1000 Canlı Katliamı” (3)_640x341

Etiketler :
Bu Kitap Başucu Kitabıdır
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER