Fethiye Manşet

Arıcıların Konaklama Noktaları Sayısallaştırılıyor

Arıcıların Konaklama Noktaları Sayısallaştırılıyor
02 Temmuz 2019 - 9:39 'de eklendi ve 220 kez görüntülendi.

Proje Kapsamında Yerler Tespit Ediliyor

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülmekte olan “Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması” Projesi kapsamında Seydikemer’de 14 mahallede tespit işlemi tamamlandı. 9 köyde de önümüzdeki günlerde çalışmalara devam edilecek.

Muğla ili ve ilçelerinde uygulanmakta olan proje hakkında bilgi veren Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı; “Muğla’da 260 köy ve 365 mevkideki 3506 konaklama noktasının coğrafi koordinatları ve afetlerde kolonilerin zarar görebileceği riskli konaklama alanları tespit edilerek bu alanların işaretlemesine yönelik bir proje ilçemizdede yürütülmektedir.Gerek organik arıcılığın yapılabileceği gerekse arı ekotiplerinin korunacağı konaklamaya uygun yeni konaklama noktaları ve izole alanlar araştırılmakta, projeyle belirlenen koordinatlar web tabanlı veri-tabanına aktarılıp bölgenin konaklama haritası oluşturulmaktadır. Muğla İl ve İlçelerindeki yerli arıcı ile her yıl Muğla’ya gelen gezginci arıcı profilini, sayısını, koloni ekotiplerini ve sayısını, arı hareketlerini, farklı konaklama noktalarındaki koloni verimini, afetlerde özellikle kurak ve yağışlı geçen yıllarda riskli konaklama alanlarını, İlin üretim sezonunda bal üretim değerini raporlayabilecek veritabanı sayesinde arıcılar uygun arı konaklama alanlarına yönlendirilmektedir. Böylece arı yetiştiriciliğinde bal verimi ve kalitesi artarken sektörün uluslararası boyutta rekabet edebilirliği de hedeflenmektedir. Projeyle; arıcılık faaliyetinde bulunan vatandaşlarımızın hem girdi maliyetleri önemli ölçüde azaltılırken hem de daha sağlıklı, izlenebilir ve güvenilir arı ürünleri üretimi yapmaları sağlanacak. Böylece diğer ülke arıcıları ile olan rekabet gücü artırılarak dünya bal ticaretinde söz sahibi olunabilecek” diyerek sözlerine “Tüm bu çalışmaların sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için ilçemizde “ Arı Konaklama Yerleri Tespit ve Kapasite Belirleme Komisyonu” oluşturuldu. Komisyon Müdürlüğümüzden Veteriner Hekimleri, Orman İşletme Müdürlüğü Mühendisleri ve Arıcılar Birliği Üyelerinden oluşmaktadır. Komisyon bu güne kadar İlçemizde, Çobanlar, Kabaağaç, Çaykenarı, Demirler, Dodurga, Karadere, Yayla Patlangıç, Ceylan, Minare, Çatak, Bayır, Sarıyer, Belen, Kayabaşı, Mahallelerinde çalışmalarını tamamladı. Yayla Zorlar, Yayla Gerişburnu, Yayla Karaçulha, Yayla Gökben, Seki, Girdev, Bağlıağaç, Ören ve Dont Mahallelerindeki çalışmalarına da devam etmektedir” dedi.

Haber Merkezi

Arıcıların Konaklama Noktaları Sayısallaştırılıyor (4)_640x480 Arıcıların Konaklama Noktaları Sayısallaştırılıyor (5)_640x480

Etiketler :
Bu Kitap Başucu Kitabıdır
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER