Fethiye Manşet

Arıcılar Kovanbaşı Eğitimi Yaptı

Arıcılar Kovanbaşı Eğitimi Yaptı
28 Mart 2019 - 13:51 'de eklendi ve 212 kez görüntülendi.

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri Seydikemer İlçesi Bayır Mahallesinde çevre Mahalledeki yetiştiricilerinde katılımıyla “Kovan Başı Eğitimi” yaptı.

Yapılan Çalışmalarda Varroa Mücadelesi öncesi Varroa yükü tespit edildi. Arıcılıkta pratik çözümler sunuldu. Temmuz ve Ağustos aylarında sorun olan polen ve nektar kaynağına çözüm olarak Lavanta yetiştiriciliği anlatıldı. Lavanta yetiştiriciliği yapacak çiftçi ve arazi tespitleri yapıldı. Pin testi ile ilgili kovanın hijyen yeteneği ölçüldü. “Muğla Arısının Halk Elinde Takibi” Projesinde çalışan arıcıların arılıklarında bahar bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar kovan başında uygulamalı olarak anlatıldı. Basralı alanların korunması ve petek güvesi ile mücadele projesi çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

Genel olarak yapılan açıklamada ise; Seydikemer ilçesinin 314 arı yetiştiricisi ve 315.000 kg bal üretimi ile hem ilde hem de ülke genelinde önemli bir paya sahip olduğu belirtildi. Bakanlığın arıcılara 2018 yılında 428.580,00 TL destekleme ödemesi yaptığı ve 2019 yılında arı yetiştiricilerimizin daha kaliteli ve verimli üretim yapabilmeleri için Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hazırlanan projelerinde arıcılar tarafından çok ilgi gördüğü ifade edildi.

Haber Merkezi

Etiketler :
Bu Kitap Başucu Kitabıdır
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER