Fethiye Manşet

Adli Yıl Başladı

Adli Yıl Başladı
03 Eylül 2019 - 9:37 'de eklendi ve 322 kez görüntülendi.

20 Temmuz da başlayan adli tatil sona erdi. Fethiye Adliyesi’nde Başsavcı Kurtça Eker, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, , Fethiye Askerlik Şubesi Başkanı ve Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Sedat Karabay, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Rüştü Şen, hakim, savcı ve avukatların katılımıyla yapıldı.

Adliye içerisindeki Atatürk Anıtına Çelenk konulmasıyla başlayan törende, saygı duruşu yapıldı, istiklal marşı söylendi. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca Adli Yıl açılışı için tüm avukatlar, hakim ve savcılarla tek tek tokalaşarak başarılar diledi. Törenin açılışı konuşmasını Fethiye Baro Temsilcisi Av.Fatih TAŞER yaptı. Taşer konuşmasında üzülerek değinmek istiyorum ki; geçtiğimiz günlerde Kırıkkale’de bir annenin evladının gözleri önünde öldürüldüğü vahşi bir cinayet ile derinden sarsıldık. Vahşice katledilen EMİNE BULUT’a Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Yargı makamları tarafından caniye hak ettiği cezanın gecikmeksizin verilmesini Ümit ediyor kadına yapılan şiddete dur denmesi için yargının tüm aksayan yönlerinin bir an önce düzeltilmesi için;  yargı reformu istediğimizi açıkça belirtmek istiyorum.”dedi. Taşer; “Herkes için adalet, adalet için avukat” anlayışının toplumun herkesimi tarafından benimsenmesi gerektiğine inanır bu uğurda mesleki zorlukların yeni adli yılda yaşanmaması temennisini dileyerek sözlerime başlamak isterim.

Yeni adli yılın; uzlaşının, barışın, demokrasinin etkin gücünü hissettirdiği toplumu refah ve birlik beraberlik içerisinde tutan temel öğelerin varlığı ile karşılamak istediğimizi bilmenizi isterim.

Ancak üzülerek değinmek istiyorum ki; geçtiğimiz günlerde Kırıkkale’de bir annenin evladının gözleri önünde öldürüldüğü vahşi bir cinayet ile derinden sarsıldık. Vahşice katledilen EMİNE BULUT’a Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Yargı makamları tarafından caniye hak ettiği cezanın gecikmeksizin verilmesini Ümit ediyor kadına yapılan şiddete dur denmesi için yargının tüm aksayan yönlerinin bir an önce düzeltilmesi için;  yargı reformu istediğimizi açıkça belirtmek istiyorum. Anayasanın 2’nci maddesinde, Türkiye Cumhuriyetinin demokratik, laik ve sosyal bir devlet olması yanında “hukuk devleti” olduğu da açıkça belirtilmiştir. Hukuk devleti, bireyi esas alan, faaliyetlerinde hukuk kurallarına bağlı, denetlenebilen, hak ve özgürlükleri güvence altına alan, vatandaşlarına hukuk güvenliğini sağlayan, yargılamada keyfiliği engelleyen ve en önemlisi kendisini hukukla sınırlayan devlettir.

Hukuk devleti, hukuku olan devletten daha ileri bir anlam ifade etmektedir. Hukuk başlı başına bir amaç değil, adalet için bir araçtır. Soyut bir kavram olan adalet, hukuk sistemi içerisinde yer alan ve hukuka meşruiyetini veren temel ilkeler üzerinde somutlaşır. Bu temel ilkeler hukukun genel prensipleri ve insan haklarıdır. Bu ilkeler, hukuku asırdan asra, toplumdan topluma değişen, sübjektif ve göreceli bir kavram olmaktan çıkararak ona evrensel bir adalet anlayışı üzerinde objektif varlığını kazandırır. Hukuk, nihayetinde birey, toplum ve devlet arasındaki ilişkileri düzenleyen bir mekanizma sunar. Bu düzen öncelikle kuvvetler ayrılığı ile sonra uluslararası güvencelere bağlanmış insan haklarını koruma mekanizmaları ile sağlanır. Büyük Önder Atatürk ,”Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin devlet halinde devamı kabul olunmaz” demiştir.

Bağımsız yargı demokratik sistemlerde bireylerin hak ve özgürlüklerinin en büyük güvencesidir. Özellikle kuvvetler ayrılığı ilkesinin, kuvvetler birliği olgusuna dönüştüğü durumlarda hukuk, devlet yönetiminde krizlerin aşılmasının tek yoludur. Yargının güvenilir olabilmesi, onun bağımsız ve tarafsız olması ile olasıdır.

Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı noktasında kendi vatandaşlarımızla birlikte dünya kamuoyuna da güvence verilmedikçe sorunların aşılabilmesinin mümkün olmadığı düşüncesindeyiz. Yargı bileşenlerinden hakim ve savcıların mesleğe kabulü ile başlayan, atama ve yer değiştirmelerinden, disiplin soruşturmalarına kadar uzanan geniş bir açının güven vermediği atmosferde, hukuk gelişip serpilemez. Yine Eğitim sistemi üzerinde yapılan deneme yanılma süreci, yüzden fazla hukuk fakültesinin yetersiz eğitimlerinin geleceği biçimlendirmesi olasılığı kaygı vericidir. Hukuk fakültelerinin sayısı ile mezun hukukçu sayısına bakıldığında HUKUK adına geleceğe iyimser bakmamızı güçleştirmektedir.

Yapılan yargılamalarda, kamuya ait emanetin nasıl ve ne şekilde kullanıldığı noktasında  “şeffaflık ve topluma karşı hesap verebilirlik ilkesi” unutulmamalıdır. Takdir hakkı denilen kanaatin; yine hukuk içinde, hukukun çizdiği sınırlarda, orantılı, hakkaniyetli ve en önemlisi gerekçesi olması ile izah edilebilmelidir.

Yine hak ve hukuktan yana kullanılması iş yoğunluğu gerekçe gösterilerek ivedilikle karar verilmesi gereken elzem konular hukukun işleyişine olan inanç zedelenmeden son derece liyakatli değerlendirilmelidir. Bu vesile ile iki gün önce andığımız 30 Ağustos Zafer Bayramımızı bir kez daha kutluyor; Milli Mücadelemizin zaferle taçlandığı bu büyük günde, başta Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayarak bizi var eden tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Bu uğurda gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum.

Tüm bu duygu ve düşünceler ile kamu vicdanın, adaletin gerçekleştiği kanaat ve inancını oluşturacak kararlara imza atılması bakımından ve en önemlisi hukuk ve yargı bağımsızlığı adına somut adımların atılacağı bir yıl olması temennisi ile yargının bütün süjeleri olarak yeni Adli Yılımızın Adliyemize, Baromuza ve tüm Fethiyemize hayırlı olmasını temenni eder hepinize saygılar sunarım.”şeklinde konuştu. Günün anlamını belirten bir diğer konuşma ise Başsavcı Kurtça Eker’den geldi. Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Kurtça Eker; “Adalet toplumla devlet arasındaki manevi bağdır. Büyük medeniyetler adaletle yükselmiş, adalet güneşinin sönmesiyle yok olup gitmişlerdir. Tarih boyunca kurulan Türk Devletleri de adalet ideali üzerinde yükselmişlerdir. Yusuf Has Hacip, Kutadgu Bilig adlı eserinde “Adalet göğün direğidir, yıkılırsa gökyüzü yerinde duramaz.” Mevlana ise, “her şeyi yerli yerine koymak.”şeklinde tarif etmiştir. Atatürk ise “Milletlerin yargı hakkı, bağımsızlığının birinci şartıdır. Bağımsız olmayan bir milletin, devlet olarak önemini vurgulamıştır. Bu nedenle bağımsız, tarafsız, güvenilir, dürüst ve verensel hukuk değerlerini özümseyen bir yargı sistemi tüm vatandaşların en doğal hakkıdır. Bu hak hukuk devleti ve adil yargılanma hakkı gibi ilkeler dikkate alındığında aynı zamanda anayasal bir haktır. Türk milleti adına bağımsız ve tarafsız yargı görevini yerine getiren bir yargı mensupları, anayasanın vermiş olduğu görevin ifası amacıyla neler yaptığımızı ve yapmamız gerektiğini bu anlamlı günde toplumla paylaşıyoruz.

Özetle yeni adli yılda haklıya hakkını verme noktasında süratli ve adil kararlar ihdas etmek en büyük hedefimiz olacaktır. Zira geciken adaletin adalet olmadığının bilinci içerisindeyiz. Bu amaç ve ideal doğrultusunda Fethiye adliyesi olarak, 44 hakim ve cumhuriyet savcısı meslektaşım ve adalet personelimizle adalet hizmeti vermekteyiz. Omzumuzdaki yükün ağırlığının ve tevdi edilen görevin kutsallığının her daim farkındayız. Zira Fethiye adliyesi ve mülhakatımız ortaca adliyesi ile birlikte Fethiye ortaca dalaman ve seydikemer ilçelerinde yaklaşık 300 bin insana adalet hizmeti sunmaktayız. Hakim ve cumhuriyet savcılarımız ile adliye personelimizin yanında özveriyle çalışan icra ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik personelimize de huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Yine yargının üç sacayağından birini teşkil eden avukat meslektaşlarımıza da adaletin tecelli etmesindeki katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Ülkemizde ve dünyada sürmekte olan terör olgusu insana hakları ve demokrasiler için tehdit oluşturmaktadır. Doğrudan insanı hedef alan terör yaşama hakkını ortadan kaldırmaktadır. Ülkemiz bugün PKK, YPG, PYD, FETÖ/PDY, DHKPC, DEAŞ ve bunlar gibi terör örgütleriyle mücadele etmektedir. Bu terör örgütlerinin en karakteristik özelliği, taşeron olarak, aynı kuklacıların hizmetindeki kuklalar olmalarıdır. Devletimiz hukuk kurallarından vazgeçmeden terörle mücadeleyi sürdürmektedir. Bizlerinde görevimizi hukuk kuralları içerisinde eksiksiz yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”dedi. Konuşmaların ardından konuklar için kokteyl verildi.

Haber Merkezi  adli yıl açılış töreni (41)_640x427  adli yıl açılış töreni (46)_640x427 adli yıl açılış töreni (47)_640x427 adli yıl açılış töreni (65)_640x427  adli yıl açılış töreni (72)_640x427

Etiketler :
Bu Kitap Başucu Kitabıdır
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER