Fethiye Manşet

30 Ağustos Büyük Bir Coşku ile Kutlandı

30 Ağustos Büyük Bir Coşku ile Kutlandı
01 Eylül 2019 - 18:05 'de eklendi ve 123 kez görüntülendi.

Tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de 30 Ağustos Zafer bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler günü büyük bir coşku ve onurla kutlandı. Beşkaza meydanı Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene yoğun bir katılım oldu.

Çelenk sunumu ile başlayan törene;  Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Garnizon Komutanı Binbaşı Sedat Karabay, Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, Fethiye İlçe Emniyet Müdür vekili emniyet müdür yardımcısı Ferhat Demiriz, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Rüştü Şen, Ak Parti Fethiye İlçe Başkan vekili  ve belediye meclis üyesi TurhanKovancı, CHP İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu, MHP İlçe Başkanı Osman Cura, İYİ Parti İlçe Başkanı Suat Aybek, Vatan Partisi İlçe Başkanı Selçuk  Selvi, DP İlçe Başkanı Osman Buğdaycı, gaziler, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar.Fethiye  Kaymakamı Muzaffer Şahiner  ve  Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal marşının Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemi hakkında Fethiye Garnizon Komutanı Binbaşı Sedat Karabay konuşma yaptı.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Garnizon Komutanı Sedat Karabay yaptı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına temel teşkil eden 30 Ağustos Zafer Bayramının 97’nci yıldönümü kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirten  BinbaşıKarabay, şöyle konuştu: ”Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına temel teşkil eden, 30 ağustos 1922’de kazandığımız büyük zafer’in 97’inci yılını ulusça kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Asil Türk milleti, kahraman Türk ordusuyla birlikte, varlığına ve vatanına kastedenlere karşı 97 yıl önce bugün,kahramanlık veşeref dolu tarihinden aldığı kudretiyle, yeniden dirilerek topyekun bir varoluş mücadelesi sonucunda, eşine tarihte az rastlanır bir zafer kazanmıştır. Aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eser olan bu zaferin her safhası tek tek düşünülmüş, hazırlanmış ve yönetilmiştir. 1900’lü yılların başlarında meydana gelen büyük devletler arasındaki çıkar çatışmaları, dünyada gelişen fikir akımları, sanayileşme gibigelişmelere bağlı yaşanan birinci dünya savaşısonunda, müttefiklerin aldığı ağır yenilgiler sonucuMondros mütarekesi imzalanmış, imzalanan anlaşma ile bin yıldır üzerinde kan dökerek, can vererek yurt edindiğimiz Anadolu toprakları o dönemin büyük devlet ve onların maşaları tarafından işgal edilmiş, ayrıca tarihimize kara bir leke olarak geçen Sevr antlaşması da ulusumuza dayatılmıştır” dedi.

Konuşmasına devam eden Binbaşı Sedat Karabay “İşgal güçleri girdikleri her yerde adeta tarihi kinlerini kusarcasına kadınımıza, yaşlımızaçocuklarımıza dünyada eşine az rastlanır işkence, zulüm ve hakaretlerde bulunmuşlardır. İşte böylesine umutsuz görünen, üzerimizde kara bulutların dolaştığı bir ortamda Mustafa Kemal Paşa ve onun dava arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak “ya istiklal, ya ölüm” parolasıyla aydınlığa giden yolu aralamışlardır. Bu bağımsızlık ve aydınlık mücadelesinin ilk hedefi, son neferine kadar düşmanı güzel ve kutsal vatanımızdan atmak şeklinde belirlenmiştir. Özellikle Sakarya meydan muharebesi de hedefimize ulaşmaya muktedir olduğumuzu, milletimizin istiklali uğruna kanının son damlasına kadar mücadeleye devam edeceğini ispatlamıştır.Artık dünyanın en kahraman, en savaşçı millene düşen görev, düşmana son darbeyi vurmak olmuştur. Mustafa Kemal Paşa’nınbaşkomutanlığı altında, Türk kuvvetleri düşmana beklemediği bir yerden taarruza geçerek stratejik sahada düşmanı aldatmayı başarmıştır. Avrupalıların 5-6 ayda geçilmez dediği Afyonmevzileri 3 günde geçilerek, 30 ağustos’a gelindiğinde düşman kuvvetlerinin önemli bir bölümü imha edilmiştir. Bu büyük zafer ile düşmana son darbe vurulmuş ve müteakiben icra edilen takip harekatıyla düşman İzmir’de denize dökülmüştür” dedi.

Karabay konuşmasında “30 ağustos’un gerçek anlamı ve önemini büyük zaferin ikinci yıldönümündeDumlupınar’ın Çal tepesinde yapılan törende başkomutan gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği şu söylevde görmekteyiz; “….Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti’nin temeli burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçan şehitruhları, devlet ve cumhuriyetimizin ebedi muhafızlarıdır. Harpler, yalnız karşı karşıya gelen iki ordunun çarpışması değildir. Meydan muharebesi milletlerin bütün varlığı ile ilim ve fen alanlarındaki yükselmeleriyle, ahlaklarıyla, kültürleriyle kısaca bütün maddi ve manevi kudret ve faziletleriyle çarpıştığı bir imhan meydanıdır.  İşte kazanılan zaferi muhteşem kılan unsur, harbin; kadın, çocuk, yaşlı demeden milletçe top yekun bir savaş olarak icra edilmiş olmasıdır. Türk ulusu bu meydandan da ulu önder’inin liderliğinde alnının akıyla çıkmayı başarmıştır. Türk tarihine altın harflerle yazılan bu zaferin günümüze kadar yansıyan çok önemli siyasi ve askeri sonuçları olmuştur. Bu zaferle, Türk ulusunun son neferinekadar yok edilmedikçe, Türk’ün istiklalinin elinden alınamayacağı, Türklerin yalnız askeriyle değil, milletiyle topyekun olarak savaştıkları bir kere daha ispatlanmıştır. 30 Ağustos Zaferi, Türk ordusuna “silahlı kuvvetler günü” olarak armağan edilmiştir. Türk silahlı kuvvetleri ülkemizin huzur ve bekasını sağlamak, bölgemizde ve dünyada sürekli barışın tesisine katkıda bulunmak için tarihinden ve milletindenaldığı güçle, modern harp silah ve teçhizatıyla, güçlü ve dinamik personeliyle, ulaştığı yüksek eğitim seviyesiyle, azimli ve kararlı komuta kademesiyle, dostlarının ve ülkemizin güvencesi, düşmanlarımızın korkulu rüyası olmaya devam etmektedir. Dünyanın sayılı askeri güçlerinden birisi olan silahlı kuvvetlerimiz her zaman, her yerde ve her şartta verilecek görevleri ifaya hazırdır” dedi.

Karabay  ”Milli egemenlik, milli şuur ve tam bağımsızlık esasına dayanan Atatürk ilkeleri, bugünekadar olduğu gibi gelecekte de Türk silahlı kuvvetlerimize rehber olmaya devam edecektir. Bu kutsal ve tarihi gün vesilesiyle ulusça, başta ulu önder Atatürk olmak üzere, dava arkadaşları ve aziz şehitlerimizi, edebiyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor; hayatta olan kahraman gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin kıymetli ailelerine saygı ve Şükranlarımızısunuyoruz. Yüce Türk halkının 30 ağustos zafer bayramı kutlu olsun” diyerek sözlerini tamamladı. .

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Şefika Pekin Mesleki ve Teknik AnadoluLisesi öğrencisi Gülbahar Yıldız “Akdeniz’e Doğru” adlı  şiiri, ve Fethiye Anadolu Lisesi öğrencisi Aydın Dündar’da “30 Ağustos” adlı  şiiri okudular. Tören fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Haber Merkezi

tören (1)_640x427 tören (2)_640x427 tören (3)_640x427 tören (4)_640x427 tören (5)_640x427

Etiketler :
Bu Kitap Başucu Kitabıdır
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER