GenelGüncelKültürMuğla

“2020 Yılında İnsanca Yaşamak Bizimde Hakkımız”

Seydikemer Ceylan Mahallesi Gacak mevkiinde elektriksiz ve susuz yaşıyorlar.

Seydikemer Postası’nın haberine göre; Kenan Toka dağda çobanlık yaparak geçim sağlayan aile çocuklarını okutabilmek için hayvanlarını satıp Ceylan mahallesine yerleşti. Elektrik ve su olmadığı için hem kendilerinin hem de çocuklarının zor günler yaşadığını dile getiren Baba Toka, “Elektriğimizin biran önce gelmesini istiyoruz” dedi. Eşi ise; “çocuklarım okuldan geliyorlar. Oyun oynayamıyorlar. 2020 yılında insanca yaşamak bizimde hakkımız ” dedi.

Okul dönüşü hava kararmadan ödev yapan çocuklar havanın kararmasıyla birlikte oyun oynayamadan yatıyorlar. 4. Sınıf öğrencisi Hanife Gül Toka; “ödevlerimizi yapamıyoruz. Elektriklerimizin bir an önce gelmesini istiyoruz” derken, kardeşi 1. Sınıf öğrencisi Ela Gül Toka  ise “okuldan geliyorum, derslerimi yapıyorum. Karanlık oluyor ondan sonra da kar oynayasım geliyor ama oynayamıyorum. Gece elektrik olmadığı için gündüzleri ödevlerimi yapıyorum. Bende diğer çocuklar gibi oynamak eğlenmek istiyorum” dedi.

Seydikemer Ceylan mahallesi Gacak Mevkiinde ikamet eden  Kenan Toka ise; ”Seydikemer ilçesi Gacak mahallesinde duruyorum. Dağda çobancılık yapıyordum. Oradan hayvanları sattım ev yaptırdım buraya çocukları okutmak için. Çocuklar elektrik olmayınca mutsuzlar. Birkaç defa elektrik gelmesi için dilekçe verdim.  2 senedir elektrik gelmedi halen gelecek diyorlar ama bir türlü gelmiyor. Elektriğimizin bir an önce gelmesini istiyoruz ” dedi.

Anne Toka ” 2020 yılında insanca yaşamak bizimde hakkımız” dedi.

Anne Berna Toka ise yaptığı açıklama da : ”Hayvancılık yaparak dağda yaşıyorduk. Çocuklarım okuyor, onları okutabilmek için hayvanları sattık. İyi kötü bir ev yaptırdık.  Ama elektrik gelmedi. 2 senedir beri elektrik gelecek diye bizi oyalıyorlar. Kendi imkanlarımızla yapalım diyoruz. Ona da müsaade etmiyorlar. Çocuklarım hayattan memnun değil. Elektriğim yok, suyum yok. Hayvanlarımızı da sattığımız için elimizde ki ekmek teknesi de gitti.  Maddi durumdan da sıkıntı görüyoruz.  Çocuklarıma da istediğim hiç bir şeyi alamıyorum . Elektrikte olmayınca çocuklarım oyun oynayamıyor. Akşam erkenden yatağa yatıyorlar. Onlarda sıkılıyor bizde sıkılıyoruz. Artık  yetkililerden elektriğimizin biran önce gelmesini istiyoruz. Çamaşırı elimde yıkıyorum bulaşıkları elimde yıkıyorum ve dışarıda yıkıyorum. Bu soğuk da karda aşağıdan taşıyorum suyu, uzaktan çok zor oluyor. Yani üşütüyorum bazen hasta oluyorum. 2020 yılında da bizimde insan gibi yaşama hakkımız yok mu?  Yani ailem, çocuklarımda, kendimiz de el gibi yaşamak istiyoruz” dedi.

Haber: Seydikemer Postası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı