Fethiye Manşet

“1 kg Domates Üretim Maliyeti 2 TL’ye Ulaşmaktadır”

“1 kg Domates Üretim Maliyeti 2 TL’ye Ulaşmaktadır”
15 Şubat 2020 - 21:07 'de eklendi ve 202 kez görüntülendi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye Sordu.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Tarım Bakanı’na çiftçiyi perişan eden sorunları ile ilgili yazılı soru önergesi verdi. Girgin; “Örtü altı sebzecilik Türkiye çiftçisinin önemli bir ihraç kalemidir. Örtü altı sebzeciliğin önemli kollarından biri domates yetiştiriciliğidir. Bu domates türünün dekar başına maliyeti 25-29 bin TL’dir. Sera kurulum maliyetini de ilave ettiğimiz zaman kurulum maliyeti 35-37 bin TL olmaktadır. Bu nedenle 1 kg domates üretim maliyeti 2 Tl’ye ulaşmaktadır. Yani örtü altı tarımı maliyeti yüksek bir tarım ürünüdür” dedi. “Türkiye’de örtü altı domatesin %90-95 civarındaki kısmının Rusya’ya ihraç edilmekte olduğunu, Rusya bizden aldığı domatese kota koyarak ihracımızı 150 bin ton ile sınırlamıştır. Bu kota çiftçimizi mağdur etmektedir” diyen Girgin, Rusya ile Suriye konusunda yaşanan anlaşmazlıklardan sonra ise 150 bin olan kota 148 bin tonda iken durdurulduğunu, 2015 yılında ise uçak krizinden önce Rusya ile ihracatımızın 340 bin ton civarında gerçekleştiğini belirterek acilen tedbirler alınmasını ve çiftçimizin küstürülmemesi gerektiğini söyledi.

“Muğla İli Seydikemer ilçemizde 20 bin da, Fethiye ilçemizde 11 bin da, Ortaca ilçemizde 3 bin da ve Dalaman ilçemizde 250 da alanda örtü altı sebzecilik yapılmaktadır.
Bu ilçelerimizde şu anda domates dalında kalmış, fiyatlar düşmüş, tarım Kredi kooperatifi ve Ziraat bankasına olan borçlar ödenemez hale gelmiş ve ipotekli olan tarlalar el değiştirmeye başlamıştır” diyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye şu soruları sordu:

1. Kotanın arttırılmasına yönelik herhangi bir çalışma var mıdır?
2. Domates çiftçimizin ne kadarlık üretimi, kota nedeniyle elinde kalmıştır?
3. Bu mağduriyetinin giderilmesi için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

Haber Servisi


konak escort

Etiketler :
Bu Kitap Başucu Kitabıdır
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
seydikemer haber